ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКА

ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКА

ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКА

Кишечник складають дві основні частини: тонкий і товстий, що виконують різні функції. У тонкій кишці відбувається розщеплення і всмоктування білків, жирів, вуглеводів. У товстій кишці вода, електроліти і формуються калові маси.

Причини, що призводять до захворювань кишечника, досить різноманітні: бактерії, віруси, глисти, радіація, алергія, спадкові дефекти. Ці фактори пошкоджують слизову оболонку кишечника і викликають так звані органічні захворювання: ентерити (тонка кишка) і коліти (товста кишка). Однак значно частіше зустрічаються функціональні захворювання кишечника — дискінезії, при яких не змінюється слизова, а страждає тільки функція кишки, переважно рухова. Причинами цих захворювань є насамперед нервові фактори (нервова система регулює діяльність кишечника, — всім, ймовірно, відома «ведмежа хвороба»), неправильне харчування (надлишок білкової або вуглеводної їжі), а також дисбактеріоз кишечника. Дисбактеріозом називається порушення нормального складу мікрофлори кишечника. У здорової людини в товстій кишці живуть корисні бактерії, які беруть участь у синтезі вітамінів групи В, перетравлюванні клітковини, а також захищають слизову від патогенних мікроорганізмів.

При інфекції, тривалому лікуванні антибіотиками ці бактерії гинуть, а їх місце займають інші, що викликають гнильну, або бродильну, диспепсію, що порушує функцію кишки.

Як бачите, причини захворювань кишечника різноманітні, а реакція на пошкодження досить одноманітна — насамперед порушення стільця. Вважається, що стілець у людини може бути і кілька разів на день, і лише 3-4 рази на тиждень. Стілець повинен бути оформленим, без патологічних домішок (кров, слиз, гній), а акт дефекації — не приносить хворобливих відчуттів. Головне, вважають деякі гастроентерологи — не частота стільця, а зміни його звичайного характеру. Хоча, на нашу думку, стілець рідше 1 разу на добу вже вказує на що починаються запори.

Для захворювань тонкої кишки характерна поява проносу: рясного кашкоподібного стільця 2-3 рази на день з неприємним смердючим запахом, покритого плівкою жиру (погано змивається). Виникають здуття живота, невизначені болі навколо пупка. При органічних захворюваннях тонкої кишки — ентеритах — відбуваються також порушення всмоктування білків, жирів, вуглеводів, вітамінів. В результаті поступово розвиваються схуднення, з’являються набряки, ознаки авітамінозів: суха пігментована шкіра, заїди, погіршення зору, порушення шкірної чутливості і т. Д.

Функціональні захворювання тонкої кишки (дискінезії товстої кишки) теж в основному проявляються порушеннями стільця: проносами, які змінюються запорами. Екскременти при проносах мають водянистий вигляд, необільние (менше 200 г на добу). Спорожнення кишечника часте — до 5-10 разів і більше, можуть бути помилкові позиви на дефекацію. У разі органічного захворювання товстої кишки (неспецифічний виразковий коліт ін.) Можуть з’являтися патологічні домішки в калі, температура, слабкість, ураження інших органів: шкіри, суглобів, печінки т. Д.

Органічні захворювання кишечника лікуються в стаціонарі, де використовуються салазопрепаратов (салазодіметоксін, салазопірідазін, салофальк), гормони, переливаються білки, сольові розчини і т.д. Діагноз встановлюється після рентгенологічного та функціонального обстеження, в ряді випадків — після біопсії кишки.

Дискінезії, як правило, лікуються амбулаторно. Дієта має бути повноцінною, що містить нормальну кількість білків, жирів, вуглеводів. Запорів сприяє така їжа, як круті яйця, манна і рисова каші, біла булка, какао, кава, міцні бульйони, червоні вина.

Рекомендуються натщесерце холодні овочеві, фруктові соки, мінеральні води або просто — склянку холодної кип’яченої води. Корисні вранці овочеві салати (морква, редька, бруква, гарбуз), заправлені соняшниковою олією, сметаною, майонезом.

При проносах ж, навпаки, чорний хліб, свіжі овочі і фрукти, морська капуста, чорнослив, волоські горіхи, сардини, майонез, сметана. Їжа повинна бути теплою, механічно обробленої, добре прожовувати. Часто на хворих із захворюванням кишечника погано діє молоко. Але болі, бурчання, пронос можуть спостерігатися і у здорових після прийому молока.

У цьому випадку його слід замінити кисломолочними продуктами.

При хронічному запаленні тонкої кишки (ентерит) або товстої кишки (коліт), що супроводжується здуттям і болями в животі, проносами, втратою маси тіла, порушенням нормальної мікрофлори кишечника, необхідно в першу чергу налагодити функцію кишечника. Для цього використовуються продукти і страви, що містять в’яжучі дубильні речовини (відвари і киселі із сухої чорниці та малини, ягід черемхи, груш, кизилу, айви, сік і відвар шкірки гранатів, сік калини, плоди і сік терну, міцний чай та ін.) ; настій з насіння кропу скорочує газоутворення в кишечнику, зменшуючи тим самим болю; блюда, обволікаючі слизову оболонку кишечника, — відвари круп, особливо рисової, протерті каші, слизисті супи; напої та страви обов’язково використовувати тільки в теплому вигляді; забороняються страви з температурою нижче кімнатної, газовані напої і всі продукти і страви, які посилюють перистальтику кишечника. Оскільки порушена мікрофлора кишечника, необхідно обов’язково використовувати кисломолочні напої, невелика кількість добре протертих фруктів, ягід і овочів. Ефективні при нормальній переносимості яблучні, фруктово-овочеві дієти.

У зв’язку з тим, що при проносах значні втрати білка, вітамінів і мінеральних речовин, їх в раціоні має бути дещо більше звичайного, в основному за рахунок варених м’ясо-рибних, сирних, яєчних страв, а також збагачення їжі синтетичними полівітамінними препаратами.

З лікарських засобів при проносах застосовуються антибактеріальні, так як дискінезії кишечника сприяють розвитку дисбактеріозу, що посилює функціональні порушення. Бажано починати зі наступних препаратів: ентеросептол, інтестопан, мексаза, мексаформ. Вони не впливають на нормальну мікрофлору, але патогенні бактерії до них чутливі. Ці ліки приймають по 1-2 табл.

3-4 рази на день, курс не більше 5-7 днів, його можна повторити через 7-10 днів. Протипоказанням до призначення зазначених коштів служать ураження зорового нерва, порушення функції щитовидної залози, алергія до йоду та брому.

При неефективності перерахованого вище використовуються такі засоби, як фурадонин, фуразолідон, 5-НОК або сульфаніламіди (бісептол, сульгін, фталазол). В останню чергу вдаються до антибіотиків: левоміцетин, тетрациклін, олететрин та ін. Після 1-2 коротких курсів антибактеріальних засобів проводиться лікування біопрепаратами, що містять культуру «корисних бактерій»: бифидум-бактерин, колібактерин, лактобактерин, біфікол, бактісуптіл.

Покращують процеси травлення і ферментні препарати, а також вітаміни.

Для усунення проносів рекомендуються імодіум (по 1-2 капсули 2-3 рази на день), порошки з кальцієм, вісмутом, біла глина, плоди чорниці, черемхи, кора граната. При запорах краще не починати зі проносних засобів, так як до них можна звикнути, а спробувати виправити становище дієтою. При неефективності останньої призначають бисакодил (по 1-3 драже на ніч або по 1-2 свічці в пряму кишку) або ізафенін (по 1 табл. 1-2 рази на день).

Вони посилюють секрецію кишкового соку, не впливаючи на моторику кишки, і рекомендуються особливо при статичних запорах, що супроводжуються болями в животі.

Наступна група засобів підсилює моторику кишечника і показана при атонічних запорах, що розвиваються часто у малорухомих людей похилого віку. Це сенаде (по 1-2 табл. На ніч), сенадексин (так само), корінь ревеню (так само), рамні, кора жостеру, фенолфталеїн (пурген), плоди фенхелю, кмину, жостеру. Можна спробувати такий проносний збір: кора жостеру (3 частини), листя кропиви (2 частини), трава деревію (1 частина). Або: листя сени (6 частин), кора жостеру (5 частин), плоди жостеру (5 частин), плоди анісу (2 частини), коріння солодки (2 частини). Використовуються у вигляді настоїв по. -. склянки на ніч.

Для зниження в’язкості калу застосовуються масла: вазелінове (по 1-2 ст.л. на тощак), касторове (по 15-20 г на прийом), гліцеринові свічки (по 1 свічці через 15-20 хв. Після сніданку). Зменшують всмоктування води з кишечника сольові проносні, вони найсильніші: ксиліт, сорбіт, глауберової сіль, карловарская сіль (по 1 ст.л. на півсклянки води вранці, натщесерце).

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!