Вітрянка

Вітрянка

Вітрянка

Вітряна віспа (вітрянка) — це гостра вірусна антропонозная інфекція, яка супроводжується інтоксикацією і вражає епітелії слизових оболонок і шкіру у вигляді висипання макуло-папульозно-везикулярного виду.

I. Етіологія вітряної віспи (причини вітрянки)

Передається вірус аерозольним, повітряно-крапельним шляхом. Хвора людина при чханні, розмові, кашлі виділяє величезну кількість віріонів вірусу. З потоком повітря збудник переноситься на великі відстані (в сусідню кімнату, квартиру, інший поверх), але завдяки малій стійкості в зовнішньому середовищі швидко гине. Вірус може передаватися від вагітної матері плоду. У людей до вітряної віспи висока природна сприйнятливість і вітрянка залишає довічний стійкий імунітет. Завдяки імуносупресивної дії вірусу полегшується можливість розвитку гнійних ускладнень, таких як кератит, стоматит, паротит, кон’юнктивіт та інших захворювань.

Набагато рідше зустрічається сепсис, енцефаліт і менінгоенцефаліт. Зазвичай ускладнення можуть виникати у дорослих людей.

II. Поширеність вітрянки (вітряної віспи)

Переважно вітряною віспою хворіють діти дошкільного віку, а також молодшого шкільного віку. Захворювання зустрічається рідко до 2 місяців і після 10 років. Захворювання поширене в усьому світі, тому для його запобігання використовують щеплення.

Про серйозність і поширеності захворюванням у всьому світі свідчить те, що з 1984 року застосовується вакцина «Варілрікс», що містить ослаблений штам «Ока» і ліцензована в 92 країнах світу: у Великобританії, Франції, Німеччини, Іспанії, Італії, Канаді, країнах СНД і Балтії. У США, Японії, Південної Кореї також застосовують вакцину, яка містить ослаблений штам «Ока».

III. Клінічні прояви вітряної віспи (симптоми вітрянки)

Характерні симптоми вітрянки це нездужання, головний біль, підвищена збудливість, зниження апетиту, плаксивість. У дітей продромальний період зазвичай відсутня або незначно виражений. У дорослих пацієнтів спостерігається підвищення температури тіла, головний біль, нездужання, анорексія, може бути нудота і блювота.

Варіюється інкубаційний період від 1 до 3 тижнів.

Клінічні прояви спостерігаються з моменту виникнення висипу і іноді з’являються несподівано, на тлі загального благополуччя. Відбувається наростання інтоксикації, з’являється підвищена температура тіла. У дорослих пацієнтів, на відміну від дітей, висип з’являється пізніше, інтоксикація набагато більш виражена, ніж у дітей, виникає лихоманка, яка зберігається досить довго. Найчастіше висип локалізується на обличчі, шиї, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках, за винятком поверхонь долонь і підошов. Екзантема поширюється безладно на будь-яких ділянках тіла. Спочатку на шкірі утворюються червоні дрібні плями, які через кілька годин перетворюються в папули, минущі в везикули.

Бульбашки містять прозору рідину, в них немає пупкообразное центрального вдавлення, однокамерні, від проколювання спадають. На місці везикул швидко утворюються скориночки. Нові висипання і трансформація відбувається одночасно, тому на одному шкірному ділянці можна спостерігати різні стадії висипання.

Везикулярні елементи здатні загнаіваться і перетворюватися на пустули. Загальний стан пацієнтів при цьому погіршується, і шкіра має більш глибокі ураження. У центрі пустул можуть утворюватися западання, які називають оспини і після відпадання кірочок в цих місцях можуть залишитися рубці.

Висип у дорослих більш рясна і тривала ніж у дітей, скоринки відторгаються значно пізніше, і в багатьох випадках у дорослих спостерігається трансформація везикул в пустули.

Важкість захворювання істотно варіюється. Разом з типовими випадками вітрянки можуть спостерігатися стерті форми, які протікають без проявів інтоксикації і лихоманки, з мізерною екзантемою, є також важкі форми захворювання.

До важких форм хвороби відноситься:

1. Бульозна форма захворювання, яка розвивається у дорослих пацієнтів, супутня важких захворювань. Утворюються на шкірі в’ялі великі бульбашки, які стають, мляво виразками;

2. Геморагічна форма вітряної віспи спостерігається у хворих з геморагічним проявом діатезу. Везикули мають кровянистое зміст, з’являються гематурії, носові кровотечі, крововиливи на шкірі;

3. Гангренозна форма виникає в ослаблених хворих, що протікає з швидким у розмірах збільшенням везикул і трансформацією вмісту цих везикул в геморагічну форму. Після їх підсихання утворюються корки чорного кольору, що мають запальний ободок.

IV. Діагностика вітрянки (вітряної віспи)

Виражена клінічна картина: екзантема, ознаки інтоксикації, що з’являються практично одночасно, трансформації різних стадій елементів висипу: дрібні плями червоного кольору, папули, везикули, кірочки, місця локалізації, дозволяють лікарю виявити ознаки і діагностувати вітрянку, після дослідження анамнезу захворювання.

При діагностуванні, при нетиповому перебігу захворювання, вітряну віспу слід диференціювати від стрептодермії, герпесу, герпетичної ангіни, везикулезного риккетсиоза, укусів комах і бліх. Ефективним є виділення вірусу в тканинної культурі при електронній мікроскопії. Серологічні методи діагностики дають свідчення чотириразового наростання.

Лабораторні дослідження специфічного характеру включають після фарбування серебрением світлову мікроскопію вмісту везикул, також у парних сироватках крові проведення серологічних реакцій (РСК, РГГА).

Лабораторна діагностика гемограми вітрянки неспецифічна, зазвичай показує збільшення ШОЕ. Ці дослідження складні і дають ретроспективний результат, тому при типовій картині захворювання застосовуються дуже рідко, тільки при нетиповому перебігу захворювання.

V. Лікування вітрянки (вітряної віспи)

У дитячому віці, особливо у здорових дітей, захворювання переноситься легко і ніяких ускладнень не викликає, при цьому застосовують домашнє лікування, яке полягає у відпочинку і прийомі ліків для зниження сверблячки і температури. Щоб зменшити свербіж можна застосовувати ванни з вівсяним борошном. У 5-7%, особливо при ослабленому організмі, хворих можуть виникнути нагноєння висипаних елементів до абсцесу і гангрени, сепсис, пневмонія.

Специфічне лікування і препарати етіотропної терапії відсутні. Застосовується симптоматична терапія, правильне харчування: часте, але з невеликою кількістю їжі і зниженням споживання насичених м’ясних продуктів і збільшенням споживання вітамінів. Щоб прискорити процес підсихання і загоєння бульбашок і зниження сверблячки використовують 1% метиленовий синій водний розчин

або діамантовий зелений розчин, 0,1% етакрідіна лактату водний розчин або рідина Кастеллани, яким обробляють поверхню шкіри, пошкоджену вітрянкою.

Сильно виражену інтоксикацію, яка містить рясні Пустульозний висипання лікують антибактеріальними засобами. Останнім часом, при ускладненнях використовують противірусні препарати: відарабін, ацикловір, які мали позитивний ефект у осіб з порушенням імунного статусу. Застосовують також нового покоління препарат інтерферону — лейкінферон, який в ранні терміни вкорочує гарячковий період, рідше виникають ускладнення, швидше припиняються підсипання. При афтозних утвореннях проводять обробку 3% перекисом водню, можна використовувати 0,1% розчин етакрідіна лактату.

Сильно виражений свербіж полегшують змазуванням шкіри гліцерином, можна обтирати водою з оцтом.

У випадках сильно вираженого перебігу хвороби призначають антигістамінні засоби. У ослаблених або при важкому перебігу хвороби, особливо у літніх осіб, застосовують специфічний імуноглобулін (ІГ), інтерферон, при приєднанні вторинної інфекції антибіотики. Імуноглобулін або гамма глобулін це протеїн в тканинах і крові людини, що представляє протеїн, що нагадує антитіла, що допомагають імунній системі тіла розпізнавати і руйнувати чужорідні субстанції, такі як віруси і бактерії. Імуноглобулін призначають для запобігання розвитку хвороби, внаслідок контакту з хворою людиною. Залежно від ступеня захворювання іммуноглобуліновие захист триває від декількох днів до місяців.

VI. Профілактика вітрянки (вітряної віспи)

Головною практикою для запобігання вітрянки є вакцинація. У зв’язку з поширеністю хвороби в різних країнах світу застосовується вакцинація ослабленим вірусом штаму «Ока», різні його варіації. Вік для вакцинації від 12-24 місяців.

Профілактика також включає контроль і реєстрацію хворих на вітряну віспу. Недопущення занесення інфекції в лікарні і дитячі установи, шляхом виявлення та ізоляції перших з’явилися хворих.

З 2008 року в Російській Федерації зареєстрована і використовується вакцина «Варілрікс», а з 2009 року вакцинація здійснюється в рамках Регіональної програми імунізації. Ця вакцина містить ослаблений штам «Ока» і схвалена ВООЗ — Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Вакцинація проводиться одноразово у віці від року до 13 років. І дворазове застосування старше 13 років дітям і дорослим, з інтервалом в 6-10 тижнів.

VII. Прогноз при вітрянці (при вітряної віспи)

Для здорових дітей вітрянка не представляє особливої ​​загрози і прогноз в цьому випадку сприятливий. Це захворювання проблематично для вагітних, новонароджених дітей, для дітей підліткового віку і дорослих у яких проблеми з імунною системою, тому організму важко з цією інфекцією боротися. При цьому тяжкість захворювання варіюється і в рідкісних випадках, коли до вітряної віспи приєднується стафілококовий сепсис або відбувається генералізоване ураження внутрішніх органів, може статися смертельний результат, тому щоб уникнути серйозних ускладнень і для успішного результату, особливо в дорослому віці, слід якнайшвидше застосувати лікування .

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!