Термін вагітності: способи визначення

Термін вагітності: способи визначення

Термін вагітності: способи визначення

    додана: 04.07.2011 Оцінка: 8.6 / 10 (319)

Навіщо потрібно знати термін вагітності?

Термін вагітності — основне, що необхідно знати гінеколога для правильного і якісного ведення вагітності у пацієнток. На підставі терміну вагітності лікар буде своєчасно призначати всі необхідні обстеження та аналізи, стежитиме за внутрішньоутробним розвитком малюка і зможе вчасно помітити можливі патології в розвитку вагітності і фізичному стані ще не народженої дитини. Наприклад, УЗД в діагностичних цілях необхідно проводити в строго відведені для цього проміжки часу — це 12, 20, 32 тижні.

Тому, правильно розрахувати термін вагітності дуже важливо.

Визначення терміну вагітності допомагає з точністю до одного дня обчислити дату пологів. А це важливий момент. Передчасні і запізнілі пологи можуть самим негативним чином відбитися на здоров’ї малюка.

Визначення терміну вагітності необхідно гінекологам для того, щоб визначити точну дату вихід жінки в декретну відпустку (30 тижнів).

Ясна річ, що і самій жінці цікаво знати точний термін своєї вагітності та пологів для того, щоб вчасно підготуватися до народження дитини, купити предмети одягу.

ЯК РОЗРАХУВАТИ ТЕРМІН ВАГІТНОСТІ?

Визначення терміну вагітності за овуляції і датою зачаття

Овуляція — це той самий період менструального циклу, коли може настати зачаття дитини. Під час овуляції з яєчника жінки в маткову трубу виходить дозріла яйцеклітина і «чекає» там сперматозоїдів. Незахищений статевий акт в такий час у більш-менш здорової жінки і чоловіки з великою часткою ймовірності призведе до настання вагітності.

За датою овуляції і відбувається визначення терміну вагітності.

Овуляція у жінки відбувається приблизно в середині менструального циклу (але не кожен місяць). Якщо ваш менструальний цикл складає 28 днів, то овуляція відбудеться десь на 14-й день, при 35-денному менструальному циклі — на 17-18-й день циклу. Точний термін вагітності повинен відраховуватися, починаючи з дня овуляції.

Овуляцію можна визначити і в домашніх умовах, за допомогою спеціальних тестів, що продаються практично в будь-якій аптеці, або регулярно вимірюючи базальну температуру (температуру в прямій кишці). Всю першу половину циклу вона буде триматися приблизно на одному рівні — нижче 37 градусів. За день до овуляції дещо знизиться.

А в день овуляції і в усі наступні дні будете триматися на рівні 37-37.2 градуси. Таким чином, можна розрахувати термін вагітності, якщо вона почалася в той менструальний цикл, коли Ви визначали у себе овуляцію.

Є жінки, які можуть визначити у себе овуляцію без всяких тестів і вимірювання температури, просто за суб’єктивними відчуттями — біль внизу живота, підвищення лібідо, збільшення кількості виділень з піхви. Таким чутливим жінкам нескладно визначити термін вагітності самостійно.

Самим точним способом визначення терміну вагітності за датою овуляції є УЗД. Тільки таким чином можна точно побачити овуляцію. Тільки от проблематично тиждень, а то й довше щодня ходити на УЗД. Та й матеріально таке «задоволення» буде доступно не кожній жінці.

Намагатися визначити у себе овуляцію тільки для того, щоб згодом можна було точно розрахувати термін вагітності — недоцільно. Є більш прості способи обчислення строку вагітності вже, власне, після настання цікавого положення.

Визначення терміну вагітності за датою останньої менструації.

Найвідоміший серед медиків і простих обивателів спосіб визначення терміну вагітності — це розрахунок за допомогою формули Негеле. Взагалі цей метод розрахований для визначення терміну пологів, а не вагітності, але і друге по ній можна легко вирахувати. Для того, щоб визначити термін пологів необхідно від першого дня останньої менструації відняти 3 місяці і додати сім днів. І відповідно до отриманої датою пологів можна вже можна обчислити термін своєї вагітності.

Визначення терміну вагітності шляхом гінекологічного огляду.

Якщо ви прийшли на огляд до гінеколога на перших тижнях вагітності (в 3-4 тижні), то лікарю не складе труднощів точно встановити термін вагітності. В даному випадку визначення терміну вагітності проводиться на підставі розміру матки. Приміром, у 4 тижні вагітності розмір матки можна порівняти з курячим яйцем, в 8 тижнів — з гусячим яйцем. Досвідчений гінеколог здатний встановити термін вагітності шляхом вагінального обстеження з точністю до одного дня. Термін вагітності пізніше 8-12 тижнів просто на підставі розміру матки точно встановити буде складно.

Так як починаючи з другого триместру вагітності у жінок. знаходяться на однаковому терміні вагітності розмір матки може відрізнятися.

Постановка терміну вагітності на УЗД.

Визначення терміну вагітності за допомогою результатів ультразвукового дослідження можливо з великою точністю за умови, якщо обстеження виконується на ранніх термінах вагітності — до 8-12 тижнів. Термін вагітності буде виставляти на кожному УЗД, але от тільки точність цього методу буде знижуватися з кожною наступною тижнем вагітності, так як кожна дитина, навіть внутрішньоутробно, розвивається по-своєму, у кожного свої конституційні особливості.

Саме неточність розрахунку терміну вагітності на УЗД в 20 і більше тижнів так травмує вагітних жінок. Часто лікарі ставлять такий діагноз, як внутрішньоутробна затримка розвитку плода, хоча, як такої її і немає. Бути може, спочатку термін вагітності був поставлений неправильно або дитинка просто сам по собі невеликий. Неіснуючу затримку розвитку плода (і менший термін вагітності) частіше виставляють жінкам тендітної статури. Але якщо мислити логічно, адже дитина, народжена в строк, може в нормі мати вагу і 2,8 кг і 4 кг. Відповідно, і на УЗД параметри таких дітей будуть різнитися.

Звертати увагу на термін вагітності, встановленому на УЗД в другому і третьому триместрі, не обов’язково.

Визначення терміну вагітності за першим ворушінню.

Першородячих жінки починають відчувати перші ворушіння малюка на терміні вагітності 20 тижнів. Повторнородящі трохи раніше — в 18 тижнів. Гінекологи рекомендують запам’ятати жінці дату першого ворушіння і обов’язково заносять її в диспансерної карту вагітної жінки.

При постановці терміну вагітності та пологів це має величезне значення. Наприклад, для того, щоб визначити дату пологів необхідно до дати першого ворушіння додати 20 тижнів (або 4,5 місяця), для повторнородящих необхідно додати 18 тижнів або 5 місяців.

Але і цей метод визначення терміну вагітності не завжди буває вірним. Є жінки, які навіть у свою першу вагітність відчувають ворушіння малюка значно раніше покладеного терміну в 20 тижнів, в 17 тижнів, а то й раніше. Особливо часто такі ранні ворушіння спостерігаються у худеньких жінок. Є такі жінки, які відчувають перші ворушіння на 2 тижні пізніше визначеного терміну.

У лікарів з приводу таких ранній ворушінь і постановки на їх підставі терміну вагітності, є своя думка. Більшість фахівців вважають, що жінки раніше покладеного терміну відчувають зовсім ворушіння малюка, а «роботу» кишечника. Адже, як відомо, більшість вагітних жінок страждають підвищеним газоутворенням.

Визначення терміну вагітності за допомогою вимірювання довжини матки і плода.

Розрахувати термін вагітності можна і більш складним способом. Такий підрахунок може призвести лише гінеколог. Самостійно у вас навряд чи щось вийде.

Отже, для того, щоб виміряти довжину матки жінка лягає на кушетку і випрямляє ноги. Попередньо обов’язково необхідно спорожнити сечовий міхур, інакше можливі похибки у визначенні терміну вагітності. Довжина матки вимірюється за допомогою сантиметрової стрічки або тазомера. Зазвичай довжина матки дорівнює кількість тижнів.

Наприклад, довжина матки дорівнює 36 см, значить термін вагітності також дорівнює 36 тижням.

Автор: Данилова Тетяна

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!