Сучасні телескопи для любителів астрономії

Сучасні телескопи для любителів астрономії

Сучасні телескопи для любителів астрономії

О.А. Івлєв

Навіщо роблять любительські телескопи?

Можливо, що захоплення астрономією в наш час — одне з небагатьох, що залишилися романтикам і мрійникам. Дивлячись в телескоп, людина не тільки розширює межі свого знання про природу, а й пізнає самого себе. Астрономія дозволяє людині зрозуміти, що фізична природа Миру єдина — закони природи на Землі і на далеких зірках загальні. Ця єдність Світу вражає уяву найбільше. Ідея Миру, ніби створеного за загальним планом, збуджує фантазію людини, змушує шукати ключі до розуміння цього стрункого божественного орнаменту. Особливо сильний вплив "близький" погляд у телескоп на зоряне небо (всього лише за допомогою відполірованого скла!) надає на дітей: їм відкриваються — відразу, раптом — великі істини дивного різноманіття, складності, стрункості Миру і своєї власної сильної причетності до всього сущого. Це відбувається тому, що безмежність простору і нескінченність часу відкриваються зримо і змушують кожного відповісти на питання власного буття і ясніше відчути своє людське призначення, так як у порівнянні з космічним часом оцінюєш кінцівку власного життя.

Люди і емоційного, і логічного складу завжди відчувають піднесене молитовний стан, душевне хвилювання, дивлячись в телескоп на сяюче міріадами зоряних іскорок небо.

Науково-аматорські захоплення отримують масовий розвиток в сприятливих соціальних умовах. В даний час в нашій країні через загальну неблагополучної ситуації різко знижені пізнавальні стимули і розмиті культурні орієнтири, системне наукове керівництво юнацтвом та молоддю відсутня. Масові захоплення носять вузькоприкладному, а не міровоззренченскій характер.

Астрономією в цих умовах цікавляться мало. У теж час існує високий освітній рівень, швидко освоюються нові науково- технічні досягнення непрофесіоналами (електроніка, інформатика) — за останні роки в аматорській середовищі розроблені десятки різних вітчизняних конструкцій комп’ютерів і освоєні всі доступні види зарубіжних комп’ютерних систем. У цій частині нашого суспільства постійно живе подвижництво, його духовні потреби НЕ удовлетворени- саме для цієї, малої частини суспільства зрозумілий інтерес до культури.

Астрономія ж несе в собі високу культуру, формуючи світогляд.

Любительський телескоп — це прилад для навчання, для розвитку, для відпочинку і спілкування, для незвичайного "спорту" пильність і терпіння, для пізнання Природи "з самого початку".

Телескопобудування в Росії

Протягом десятків років аматорська астрономія в Росії була одним з масових захоплень. Працювали планетарії, лекторії, астрономічні гуртки. Спостереження неба проводилися, як правило, в телескопи-рефрактори діаметром 60 і 80 мм (f / D = 10), що виготовлялися цільовим призначенням для шкіл і клубів. Оптичні можливості шкільних телескопів були дуже обмежені, їх механіка не заслуговувала доброго слова (тому в школах у нас, як правило, ніколи не спостерігали небо). Інші промислові моделі телескопів випускалися дуже малими партіями і були рідкістю. Телескопів для обсерваторій будинків піонерів, дитячих технічних клубів, планетаріїв, вузів, у тому числі і педагогічних, також не було в серійному виробництві (технічна документація на оптичних заводах швидко застаріває, а її переробкою там не рахували потрібне займатися).

У цій обстановці стихійно виник неформальний рух любителів астрономії — телескопостроітелей.

Любительське телескопобудування в 70-80-ті роки розвивалося під впливом чудових книг М.С. Навашина "Телескоп астронома-любителя" і Л.Л Сікорука. "Телескопи для аматорів астрономії". Ці книги представляли собою керівництва з виготовлення саморобних телескопів. Написані простою мовою, вони захопили безліч людей ідеєю створення невеликого телескопа, найчастіше — системи Ньютона.

Кустарна технологія виготовлення і контролю оптики виявилася настільки глибоко проробленої, що практично будь-який школяр і зараз може відшліфувати і відполірувати 100. 150-мм дзеркало цілком задовільної якості. Професіонали нерідко дивуються майстерності оптиків-самоучок, вивчив тільки за цими книгами та виготовляють навіть асферіка з діаметрами до 350.

400 мм. Однак, якщо виготовлення оптики доступно багатьом, то механіку задовільної якості можуть виготовити лише одиниці.

Рух телескопостроітелей об’єднало багатьох непересічних людей, відкритих для спілкування, безкорисливо діляться знаннями, активно пропагують своє захоплення. У клубах атмосфера була філантропічної, майже домашній. Гаряче дискутувалися статті любителів в "Землі і Всесвіту" і їхні листи, детально обговорювалися інструменти, створені А.Н.

Под’япольскій (Москва), С.І. Сорін (Баку), Л.Л. Сікоруком (Новосибірськ), А.Н.

Криловим (Москва), Ю.А. Клевцова (Іркутськ), Ю.А. Петрунин (Челябінськ), Г.М.

Веселова (Москва), Н.П. Василенко (Невинномиськ), А.Т. Вороніним (Москва), Р.Х.

Бекяшева (Ленінград), С.Б. Александровим (Рязань), А.С. Фоміним (Ленінград), С.В.

Карповим (Красноярськ). Ці роботи довго пам’ятали, порівнювали, вважали їх еталонами. Для об’єднання телескопостроітелей і для обгрунтування цілей руху багато років працювали М.М. Шемякін і Г.В.

Шуваев.

Особливо багато прогресивних ідей по конструкції телескопів і технології аматорського телескопобудування зібрано та впроваджено Сікоруком Л.Л. полегшена паперово-епоксидна труба, лінза Барлоу, монтування Бостіана-Мейнела і Добсона, протуберанці-телескоп, безкорпусні конструкція телескопа, вдосконалений тіньової прилад і багато-багато іншого. Зарубіжний досвід, зокрема, американський, також почав поширюватися у нас, завдяки плідній роботі Л.Л. Сікорука і роботі його однодумців з клубу ім.Максутова.

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!