Симптоми і лікування розтягнення зв’язок стопи

Симптоми і лікування розтягнення зв'язок стопи

Симптоми і лікування розтягнення зв’язок стопи

Розтягнення зв’язок стопи — досить часта травма нижньої кінцівки. Найчастіше зустрічаються травми зв’язок гомілкостопа.

Сухожилля стопи пошкоджуються в результаті подворачіванія ноги. Травма може трапитися при носінні взуття на високих нестійких підборах, при невдалому падінні або стрибку з висоти. Особливо часто пошкодження зв’язок нижньої кінцівки зустрічається в зимовий час.

Симптоми пошкодження зв’язок ноги

Відразу після травми виникає сильний біль в області пошкодженої зв’язки. Через якийсь час розвивається набряк і почервоніння стопи. Якщо пошкоджені сухожилля гомілковостопного суглоба, то набрякає область щиколотки.

Інший симптом — поява крововиливів в місці удару. Також спостерігається порушення руху в суглобі. Через біль людина не може ступити на ногу або кульгає при ходьбі.

Залежно від вираженості ушкодження симптоми можуть бути більш або менш інтенсивними. При легкому ступені розтягнення зв’язок стопи симптоми виражені незначно. Часто єдиною ознакою є біль при наступання на ногу, яка турбує протягом декількох днів і поступово слабшає.

Середня ступінь розтягування характеризується значним надривом зв’язки, при цьому біль і набряк досить інтенсивні.

При важкого ступеня пошкодження відбувається повний розрив сухожиль. У цьому випадку нога практично втрачає рухливість, і ходьба стає неможливою. Стопа сильно опухає і болить навіть у спокої.

Важливо: при появі зазначених ознак слід відразу звернутися в травматологічний пункт для діагностики та виключення інших ушкоджень (вивиху, перелому).

Перша допомога при ушкодженні сухожиль стопи

 • Якщо після травми з’явилися ознаки розтягнення зв’язок на нозі, то слід негайно припинити руху. Найкраще лягти, надавши нозі піднесене положення.
 • Потім до ушкодженого голеностопу слід прикласти лід або будь-який холодний предмет. Ці заходи попередять розвиток сильного набряку і зменшать біль.
 • Якщо є можливість, то треба швидше звернутися в травмпункт або викликати швидку допомогу. У медичному закладі всім хворим з підозрою на розтягнення зв’язок проводять рентгенологічне обстеження, щоб виключити вивих або перелом щиколоток.
 • Лікування розтягнення сухожиль стопи

  Перед тим, як лікувати розтягнення зв’язок стопи, необхідно упевниться у відсутності більш серйозних ушкоджень.

  Головні складові лікування пошкоджених сухожиль наступні:

  • забезпечення спокою,
  • знеболення,
  • фізіотерапія,
  • ЛФК.

  При легкого та середнього ступеня надриву лікування полягає в зменшенні навантаження на ногу. Область гомілковостопного суглоба забинтовують еластичним бинтом.

  Неповний розрив сухожилля вимагає тільки консервативної терапії. При розтягуванні зв’язок стопи лікування включає мазі з протизапальними і знеболюючими речовинами Анальгетики можна приймати і всередину, якщо немає протипоказань. При дуже сильному болі знеболюючі вводять внутрішньом’язово.

  У перші 1-2 діб після травми на область пошкодження накладають холодні компреси або лід. Холод попереджає розвиток набряку або зменшує його, знижує больові відчуття. Коли припухлість спаде, лікар може призначити фізіопроцедури.

  Електрофорез з протизапальними засобами, УВЧ-терапія, магнітна терапія, ультразвук та інші методи физиолечения покращують кровопостачання, знімають набряклість і біль. В результаті прискорюється загоєння надірваних зв’язок.

  Через кілька днів або тижнів починається період відновлення рухової функції стопи, під час якого необхідна лікувальна гімнастика. Комплекс вправ може призначити лікар ЛФК.

  У випадку важкого розтягнення зв’язок стопи лікування починається з хірургічного втручання. Метою операції є відновлення цілісності сухожилля шляхом накладення швів. Якщо в місці розтягнення розвивається сильний набряк, то операція може бути відкладена до зменшення пухлини і явищ запалення. Після зшивання зв’язки на стопу накладають гіпсову лонгету.

  Далі терапію продовжують перерахованими вище методами.

  При лікуванні розтягнення зв’язок стопи слід враховувати скільки заживає пошкоджене сухожилля. При легкому ступені надриву повне відновлення можливо через 5-6 тижнів, при середньому і важкому пошкодженні — до 4-5 місяців і більше. У цей період необхідно відмовитися від спортивних тренувань, бігу і важкої фізичної роботи, навіть якщо немає хворобливих відчуттів.

  Важливо: повне навантаження на травмовану стопу дозволяється тільки після повного одужання. В іншому випадку можливе повторне ушкодження і поступове перерозтягнення зв’язок, внаслідок чого виникає нестабільність суглоба.

  Народне лікування

  При розтягуванні сухожиль стопи лікування народними методами іноді може замінити фізіотерапію.

  1. Цибулевий компрес: кілька цибулин очистити і подрібнити у блендері або м’ясорубці. Цибульну кашку змішати зі ст. ложкою морської або звичайної солі. Суміш розподілити на марлевою серветці і накрити другою, прикласти до пухлини на нозі. Зафіксувати компрес з допомогою бинта і залишити на 5-6 годин.

  Цей компрес треба робити щодня, поки набряк не спадатиме. Аналогічним чином можна приготувати кашку з подрібненого листя свіжої полину.

 • Компрес з відвару оману: дві ст. ложки сухого оману подрібнити і заварити склянкою окропу, витримати кілька годин. В отриманому відварі змочити марлеву серветку і зробити компрес на пошкоджену стопу. Тримати 4-5 годин.
 • Прогрівання піском: трохи піску нагріти на сковороді або деку в духовці, пересипати в тканинної мішечок. У гарячому вигляді прикласти до хворої ноги і тримати 10-20 хвилин. Пісок не слід занадто сильно нагрівати, щоб не обпекти шкіру. Замість піску можна використовувати кухонну сіль.
 • Для зменшення набряку і запалення добре допомагає натуральна бодяга. Порошок бодяги треба розвести теплою кип’яченою водою до стану кашки і робити з неї аплікації на пошкоджене місце.
 • Бодяга має виражену розсмоктує й протизапальну властивість.

  Порада: зігріваючі компреси можна робити тільки через 1-2 діб після розтягнення зв’язок стопи, до цього часу до травмованій нозі треба прикладати холод. Також не можна використовувати зазначені кошти до консультації лікаря. Різні мазі і компреси надають тільки симптоматичне дію.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!