Шизофренія: Лікування шизофренії

Шизофренія: Лікування шизофренії

Шизофренія: Лікування шизофренії

Сучасна психіатрія має різноманітними, досить ефективними засобами потязі хворих на шизофренію. Досить сказати, що близько 40% хворих, які пройшли курс лікування, виписуються в хорошому стані і повертаються на колишнє місце роботи.

Лікування, залежно від стану хворого, проводиться в амбулаторних або стаціонарних умовах. Позалікарняна допомога надається в психоневрологічному диспансері (психоневрологічної консультації), де лікуються хворі в період невеликих загострень, а також спостерігаються в період ремісії. При диспансерах зазвичай створюються лікувально-трудові майстерні, в яких можуть працювати хворі, що мають II і III групу інвалідності.

Це допомагає їм адаптуватися в житті і приносити користь суспільству. При значному загостренні стану доцільно госпіталізувати хворого. В основному хворі поміщаються в стаціонар за власним бажанням у силу їх усвідомлення необхідності лікування.

Однак бувають випадки недобровільної госпіталізації, коли хворого стаціоніруют без його згоди і згоди родичів.

Це ті випадки, коли хворий становить небезпеку для себе (депресія, маячні міркування) і навколишніх (гостре кататоническое і гебефреническое збудження, гострий марення переслідування, впливу, отруєння, наказуючі «голоси» і т.д.), а також, якщо не може елементарно себе обслужити, відмовляється від їжі (що становить загрозу для його здоров’я).

У стаціонарі, насамперед, забезпечують спостереження і догляд за хворим. Методи лікування різні, їх вибір здійснюється залежно від особливостей психопатологічної симптоматики, гостроти стану, що проводиться раніше терапії, переносимості лікарських засобів і фізичного стану хворого.

Найчастіше застосовують різні психотропні засоби, переважно нейролептики (аміназин, стелазин, тріфтазін, тизерцин, галоперидол, етаперазин, френолон, сонапакс та ін.). Якщо хворий у гострому стані або відмовляється від таблеток, застосовують внутрішньом’язові та внутрішньовенні вливання препаратів. При депресивних розладах приєднують антидепресанти (амітриптилін, мелипрамин), а також еглоніл, терален.

При уповільненої шизофренії часто використовують транквілізатори (седуксен, феназепам). Для підтримуючої терапії після виписки зі стаціонару зручно використовувати препарати пролонгованої (продовженого) дії (модитен-депо, галоперидол-деканоат), які вводяться внутрішньом’язово 1 раз на 3-4 тижні.

Разом з нейролептиками обов’язково призначають коректори (циклодол, паркопан, акінетон), які знімають побічні дії нейролептиків — скутість, непосидючість, тремор, судомні посмикування м’язів. Лише лепонекс (азалептин) не вимагає застосування коректорів. Крім психотропних препаратів широко використовують ноотропи, вітаміни, фізіотерапію.

При неефективності психотропної терапії вдаються до таких методів лікування, як інсулінокоматозная терапія і електросудорожна — ЕСТ. Інсулінокоматозная терапія може застосовуватися і у хворих з першим нападом захворювання, яких не лікували до надходження в стаціонар.

У цих випадках можуть бути отримані хороші результати з досить глибокої і тривалої ремісією. ЕСТ проводиться хворим з тривалими депресивними станами з нав’язливими, іпохондричні ідеями при неефективному лікуванні антидепресантами і нейролептиками.

Велике значення має організація вільного часу хворих — трудотерапія, задоволення культурних запитів, прогулянки. Психотерапія, в основному роз’яснювального характеру, проводиться хворим в період одужання, перед випискою, а також під час амбулаторного спостереження.

Необхідно також проводити бесіди з родичами, членами сім’ї хворого, з метою створення сприятливого клімату в сім’ї і реадаптації хворого після виписки з лікарні. Ні хворий, ні родичі не повинні лякатися призначеної лікарем підтримуючої терапії, тому більшість ліків практично не робить побічних дій, а якщо вони й існують, то лікар про це повідомляє і дає відповідні рекомендації.

Крім того, всім відомо, що при багатьох хворобах, як діабет, гіпертонічна хвороба, поліартрит, хворі довгі роки або навіть все життя вживають ліки, щоб підтримувати свій фізичний стан. Якщо виникає необхідність у тривалої підтримуючої терапії при шизофренії, цього не слід побоюватися.

Потрібно уважно стежити за своїм станом і про зміни в ньому повідомляти лікаря з метою своєчасної коригування лікування. Насторожує в плані загострення захворювання зазвичай є такі симптоми як порушення сну, відмова від їжі, тривога і страх, підозрілість, безпричинне зниження або підвищення настрій.

У жінок подібні явища зазвичай виникають перед менструацією, що потребує додаткового лікування. Прогноз залежить не тільки від типу перебігу захворювання, але і від своєчасності та адекватності лікування, а також ефективності реабілітаційних заходів.

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!