Ревматизм

Ревматизм

Ревматизм

Ревматизм — це системне запальне захворювання сполучної тканини, при якому переважно уражаються серцево-судинна система (з розвитком клапанних вад серця), а також великі суглоби. У хворих спостерігають лихоманку, мігруючий поліартрит, неврологічну симптоматику. Хвороба виникає в будь-якому віці, але частіше між 5 і 15 роками.

Етіологія і патогенез

Ревматизм викликає бета-гемолітичний стрептокок групи А. Атака ревматизму частіше розвивається після гострої носоглоткової стрептококової інфекції. У крові хворих виявляють протівострептококковие антитіла у високих титрах.

У хворих на ревматизм виявлені також порушення клітинного імунітету; крім імунних порушень, важливу роль у розвитку та підтримці запальних процесів при ревматизмі відіграють хімічні медіатори, також має значення генетична схильність.

Характерним морфологічним ознакою хвороби є гранульома (Ашофа-Талалаева), яка складається з великих базофільних клітин макрофагального походження. Гранулема розташовується в периваскулярной сполучної тканини або в інтерстиціальної тканини міокарда. У серці, серозних оболонках і суглобах спостерігається також неспецифічна запальна реакція.

Ревматичний ендокардит супроводжується бородавчастими змінами клапанів. Склероз веде до потовщення і зрощенню стулок, що призводить до недостатності клапана або стенозу клапанного отвору. Частіше уражається мітральний клапан, рідше аортальний і тристулковий.

При ревматизмі може розвинутися перикардит з серозно-фіброзним випотом, іноді кальцинозом.

Клінічна картина і класифікація

Часто після ангіни самопочуття може бути хорошим, але через 2-3 тижні можуть виникнути лихоманка, поліартрит, симптоми кардиту.

Ревматичний артрит характеризується летючим ураженням суглобів у вигляді припухлості, хворобливості при пальпації і русі. Уражаються великі суглоби — колінні, гомілковостопні, плечові і ліктьові. Ревматичнийполіартрит повністю звернемо.

Ревмокардит — це запалення шарів стінки серця — міокарду, ендокарда і перикарда.

Ревматичний міокардит зазвичай протікає легко. Хворі скаржаться на неприємні відчуття в області серця, невелику задишку при фізичному навантаженні, серцебиття і перебої в роботі серця. При аускультації серця вислуховується систолічний шум на верхівці, іноді в поєднанні з ослабленням I тону, можуть спостерігатися патологічні III і IV тони з виникненням ритму галопу.

На ЕКГ виявляються порушення передсердно-шлуночкової провідності з подовженням інтервалу PQ. При динамічному спостереженні визначаються зміщення сегмента ST, зменшення амплітуди зубця Т, екстрасистолія, внутрижелудочковая блокада.

Ознаки перикардиту спостерігаються тільки в разі важкого перебігу ревмокардіта.

Підшкірні ревматичні вузлики виникають при атаці ревматизму в області суглобів, частіше вони безболісні. Рідкісним проявом ревматизму є кільцеподібна еритема.

У дітей вражається нервова система з розвитком хореї: різкі безладні рухи, що супроводжуються м’язовою слабкістю, емоційна лабільність. У крові характерні лейкоцитоз, зсув лейкоцитарної формули вліво, збільшення ШОЕ, поява С-реактивного білка, підвищення вмісту Альфа-2- і Гамма-глобулінів і титри антитіл протівострептококкових. При гострому ревматизмі атака закінчується в межах двох місяців.

Стрептококова інфекція сприяє активізації ревматизму.

Діагноз ревматизму ставиться на підставі сформованого пороку серця, при відсутності пороку наявність мігруючого поліартриту, гранульом Ашофа — Талалаева, кільцеподібної еритеми, міокардиту і хореї. Для діагнозу достатньо двох із зазначених вище ознак.

За ступенем активності виділяють:

• III стадії активності ревматичного процесу. При гострому або підгострому перебігу — це поліартрит, ревмокардит, плеврит, висока температура тіла, лейкоцитоз більше 10 Г / л, ШОЕ більше 40 мм / год, С-реактивний білок (++++), Гамма-глобуліни до 30%, фібриноген сильно підвищений, ДФА більше 350 у. е.

• II ст. активності (помірна). Може бути при підгострому затяжному або безперервно рецидивуючому перебігу. Клінічна картина менш виражена.

Лейкоцити — 8-10 Г / л, ШОЕ -20-40 мм / год, С-реактивний білок — від (+) до (+++), Гамма-глобуліни — 21-23%.

• I ст. активності (мінімальна). Може бути при затяжному уповільненому і латентному ревмокардиті, затяжному або латентному ревмокардиті в поєднанні з хореей, васкулітом, підшкірними ревматичними вузликами, кільцеподібної еритемою. Лейкоцити менше 8 Г / л, ШОЕ нормальна або злегка прискорена, С-реактивний білок негативний або дуже невелика кількість, Гамма-глобуліни — норма або злегка збільшена, ДФА — норма.

За характером перебігу ревматизму виділяють:

• гостре;

• підгострий;

• хронічне:

а) затяжне,

б) безперервно рецидивуючий,

в) латентне.

Гостре перебіг. Зустрічається дуже рідко. Характерно гострий початок з високою температурою, інтоксикацією, ексудативним міокардитом. Всі лабораторні дані на самих високих цифрах. Виражене запалення суглобів.

Для цієї течії нехарактерні рецидиви.

Підгострий перебіг. Характеризується підвищенням температури тіла, невираженою полісиндромне, менш вираженою ексудацією. Біохімічні показники підвищені, але не максимально.

Одужання має закінчитися до 6 місяців.

Хронічне затяжний перебіг. Мало виражена поліорганность, мало підвищені біохімічні показники. Протягом довше 6 місяців.

Це найчастіша форма активації ревматичного процесу.

Хронічне безперервно рецидивуючий перебіг. Самое несприятливий перебіг. Загострення може початися у вигляді підгострого або затяжного перебігу при будь-якого ступеня активності. Начебто відбувається згортання процесів — і починається нова хвиля. І скільки їх буде — невідомо.

Кожне загострення викликає нові рубці на клапанах.

Хронічне латентний перебіг. Клінічні прояви відсутні, характерна тільки перша ступінь активності, виявляється мікросімптоматіка.

Лікування

Хворих з ревмокардитом необхідно госпіталізувати. Лікування включає в себе застосування антибіотиків та протизапальних препаратів. При активному ревматизмі призначають пеніцилін в дозі 1,5-2 млн ОД на добу протягом 10- 14 днів. Потім переходять на бициллин-5 по 1,5 млн ОД кожен місяць.

При алергії на пеніцилін переходять на еритроміцин всередину по 250 мг 4 рази на день. При хронічному запаленні мигдалин застосовують консервативне лікування або хірургічне видалення їх.

При яскраво вираженої активності ревматизму призначають преднізолон до 30 мг на добу або інших груп глюкокортикоїдів. Доза преднізолону після загасання запального процесу знижується по 2,5 мг кожні 2-3 дні. В кінці курсу до лікування додають хлорохин по 0,25 г 2-3 рази на день протягом 10 днів, а потім 1 раз на день 4-6 місяців для профілактики загострення. При менш вираженій активності ревматизму застосовують ібупрофен, індометацин, вольтарен, аспірин.

При наявності у хворих недостатності кровообігу призначають сечогінні засоби, серцеві глікозиди і судинорозширювальні засоби. Профілактика ревматизму: загартовування і своєчасне лікування стрептококових вогнищ інфекції. Для профілактики рецидивів призначають біцилін-5 щомісяця протягом перших трьох років після ревматичної атаки, потім біцилін-5 призначають тільки навесні і восени в поєднанні з аспірином.

Статті з розділу Кардіологія на цю тему:

Аритмії серця

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!