Рак матки: симптоми, діагностика

Рак матки: симптоми, діагностика

Рак матки: симптоми, діагностика

Рак ендометрія — Одне з найкращих з точки зору виживання злоякісних новоутворень органів жіночої репродуктивної системи. 5-річна виживаність становить близько 75%. Це пов’язано з тим, що в більшості випадків пухлина матки діагностується на початкових стадіях внаслідок ранньої появи маткових кровотеч.

Рак тіла матки має наступні фактори ризику:

 • ожиріння;
 • безпліддя;
 • пізніше настання менопаузи;
 • цукровий діабет;
 • тривале безконтрольне вплив естрогенів;
 • прийом тамоксифену і оральних контрацептивів.
 • За гістологічною будовою найчастіше рак матки представлений ендометріоїдної аденокарциномой (приблизно в 75% випадків).

  У первинну діагностику входить пухлини матки:

  • анамнез, історія розвитку захворювання;
  • гінекологічне обстеження;
  • біопсія ендометрія;
  • аналізи крові загальний і біохімічний;
 • рак матки увазі обов’язкову рентгенографію легенів;
 • при залученні шийки матки — МРТ з контрастуванням;
 • Симптоми раку матки :

  Багато жінок, які відчувають, наприклад, болі внизу живота, цікавляться, який симптом при раку матки є основним. Як вже було сказано вище, рак тіла матки діагностується на ранніх стадіях, найбільш частий симптом даної патології — маткові кровотечі (спостерігається приблизно в 90% випадків).

  Ще один очевидний ознака при раку матки — щільна пальпована пухлина в нижній частині черевної порожнини.

  Загальні симптоми раку ендометрія (менше 10% випадків): слабкість, стомлюваність, біль у животі.

  Лікування раку тіла матки

  Для лікування раку ендометрія використовується хірургічне, променеве, гормональне лікування, а також брахітерапії і хіміотерапія.

  Хірургічне лікування раку тіла матки застосовується при локалізованих стадіях хвороби. Стандарт — видалення матки з придатками. При цьому втручання може бути виконане як відкритим доступом, так і лапароскопически.

  Видалення тазових і парааортальних лімфатичних вузлів виконується в деяких центрах, але не є необхідним стандартом на сьогоднішній день, внаслідок того, що не дає істотних переваг у виживанні, а ризик післяопераційних ускладнень у вигляді лимфостаза досить високий.

  При раку тіла матки під час хірургічного втручання обов’язковим є огляд і пальпація органів черевної порожнини: печінки, діафрагми, сальника і поверхні очеревини. Також необхідно брати перитонеальні змиви. Якщо на операції виявляється поширення пухлини по очеревині, необхідно виконати максимальну ціторедуктівную операцію.

  При пухлинах з ізольованим ураженням матки на даний час не отримано достатньо достовірних даних про користь ад’ювантного лікування раку тіла матки. Питання про проведення профілактичного лікування після операції вирішується індивідуально. Хворим, що належать до групи високого ризику, проводиться ад’ювантна променева терапія або променева терапія з хіміотерапією.

  Променева терапія або брахітерапія як самостійні методи лікування раку матки можуть бути запропоновані пацієнткам з важкою супутньою патологією: ожиріння, серцево-судинна недостатність, діабет (внаслідок цього не може бути виконано оперативне втручання).

  Хіміотерапія як самостійний метод проводиться при поширеному раку ендометрія або рецидивах. Стандартними препаратами є Доксорубіцин і Цисплатин та їх комбінації.

  Таке лікування раку матки, як гормонотерапія не рекомендована для профілактики захворювання. Тамоксифен, фазлодекс і медроксипрогестерона ацетат можуть бути використані для терапії поширеної хвороби при неефективності хіміотерапії.

  Спостереження пацієнток, які перенесли рак ендометрія

  Пацієнткам після проведення спеціальної терапії, подразумевающейся при такому захворюванні, як рак ендометрія, рекомендовано регулярно проходити контрольні обстеження для раннього виявлення рецидиву або метастазів. а також для оцінки пізно розвилася токсичності.

  Регулярність обстеження після проведення необхідних процедур по боротьбі з раком матки:

  • в 1, 2, 3 роки — кожні 3-4 місяці;
  • у наступні 4, 5 роки — кожні 6 місяців;
  • після 5 років — раз на рік.

  Якщо з’являються вже відомі симптоми раку по-жіночому, зокрема, кровотечі, необхідно терміново звернутися до лікаря.

  Кожне обстеження включає в себе збір анамнезу та огляд загальний і гінекологічний, а також інструментальне обстеження (КТ, МРТ, огляди під наркозом) при необхідності, яка визначається лікуючим лікарем. Все це необхідно, щоб запобігти подальшому розвитку раку матки і простежити, наскільки ефективною була проведена терапія.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!