Рак кишечника

Рак кишечника

Рак кишечника

Раком кишечника є злоякісна пухлина слизової оболонки кишки. Рак може розвинутися в будь-якому відділі кишечника, найбільш часто захворювання зустрічається в товстому кишечнику. Рак кишечника дуже поширений, і захворюваність їм продовжує збільшуватися, причому в економічно розвинених країнах частота захворюваності найбільш висока.

В даний час рак кишечника займає друге місце серед онкологічних захворювань за частотою виникнення серед людей старшого віку.

Найбільш схильні до цієї хвороби люди у віковій групі після 45 років, чоловіки і жінки однаковою мірою, кожні 10 років частота захворюваності збільшується на 10%. Рак кишечника різниться за гістологічною будовою, в 96% випадків він розвивається з залізистих клітин слизової оболонки (аденокарцинома).

Причини раку кишечника

Виділяють три основні ознаки раку кишечника:

 • Генетичну схильність. Якщо в сім’ї є випадки захворювання раком кишечника, то члени сім’ї входять до групи ризику. Причому якщо у кого-небудь з членів сім’ї діагностований поліпоз кишечника, це також говорить про генетичні передумови виникнення злоякісного раку кишечника.
 • Пухлинні і запальні захворювання кишечника. Зазвичай раку кишечника передують хронічні захворювання, звані передраками.

До таких захворювань належать поліпи, аденоми, хронічний виразковий коліт, хвороба Крона. Ці захворювання не є злоякісними, але будучи не вилікуваними, створюють передумови для виникнення раку кишечника.

 • Дієта, бідна рослинними волокнами, і багата жирною білковою їжею. Така їжа сприяє появі застійних явищ у кишечнику, закрепів і механічного подразнення стінок кишки щільними злежалого каловими масами. Гастроентерологи вважають, що така їжа стала головною причиною поширення раку кишечника серед людей, що живуть в економічно благополучних країнах.
 • Симптоми раку кишечника

  Захворювання може тривалий час протікати безсимптомно, часто перші симптоми раку кишечника приймаються за явища коліту. Основним симптомом раку кишечника в ранній стадії є кров у калових масах, яка потрапляє туди з ділянки, ураженого пухлиною. Кров може бути непомітною, тому важливе значення має проведення профілактичного аналізу калу на приховану кров всім людям, що входять до групи ризику.

  Симптоми залежать від стадії раку кишечника і від його розташування. Для пухлин правого відділу характерні проноси, біль у животі та наявність крові в калі, а згодом залізодефіцитна анемія в результаті постійної крововтрати, для пухлин лівого відділу — запори і здуття живота. До ознак раку кишечника відносяться наполегливі (що тривають більше двох тижнів) диспептичні явища: нудота, відрижка, відчуття важкості в животі, зниження апетиту, нерегулярний стілець.

  Ще один з характерних симптомів раку кишечника — поява відрази до м’ясної їжі. У міру прогресування хвороби, до перерахованих ознак раку кишечника приєднуються ознаки отруєння організму продуктами розпаду пухлини: загальне зниження тонусу, занепад сил, блідість шкірних покривів, схуднення, підвищена нервозність.

  На пізніх стадіях раку кишечника з’являються метастази — дочірні пухлини, що виникають від поширення ракових клітин по лімфатичних або кровоносних судинах. Метастази раку кишечника по лімфатичних шляхах передаються в регіонарні лімфовузли, потім в лімфовузли малого тазу і брижі, гематогенним шляхом — в легені і печінку. Найчастіше метастази раку кишечника зустрічаються в печінці.

  Діагностика раку кишечника

  Надзвичайно важлива діагностика раку кишечника на ранніх стадіях хвороби, оскільки захворювання відрізняється повільним перебігом, і вчасно вжиті заходи можуть повністю усунути рак кишечника в тому випадку, якщо він не зайшов занадто далеко. Діагноз ставиться після проведення наступних досліджень:

  • Рентгенодіагностика кишечника (іригоскопія). Являє собою рентгенівське дослідження стінок кишечника після введення допомогою клізми рентгенконтрастного речовини, для чого використовується барій завись.
  • Ретроманоскопія.

  Дослідження ділянки кишечника від анального отвору на глибину 30 см, проводиться спеціальним приладом, що дозволяє лікарю побачити стінку кишечника.

 • Колоноскопія. Дослідження ділянки кишечника від анального отвору на глибину до 100 см.
 • Лабораторне дослідження калу на приховану кров.
 • КТ, МРТ дозволяють визначити локалізацію пухлини, а також наявність або відсутність метастазів.
 • Лікування раку кишечника

  Незалежно від стадії раку кишечника, основним методом його лікування є хірургічне видалення пухлини. Якщо захворювання діагностоване на ранній стадії, лікування раку кишечника може бути щадним, в цьому випадку пухлина видаляється ендоскопічно, за допомогою ретроманоскопа або колоноскопа. В інших випадках потрібно порожнинна операція з розрізом в черевній стінці. Ділянка кишки, уражене пухлиною, січуть, краї кишечника зшиваються між собою. У деяких випадках операція проводиться в два етапи: на першому етапі пухлина січуть, а кишечник виводиться в штучний отвір на боці, колостому.

  На другому етапі колостома віддаляється, ділянки кишечника зшиваються між собою, і відновлюється природне виділення калу через анальний отвір прямої кишки.

  Для лікування раку кишечника використовують також хіміотерапію і опромінення. На ранніх стадіях ці методи використовуються як допоміжні при основному хірургічному, і є профілактикою метастазів і рецидиву хвороби. На пізніх, неоперабельних стадіях, хіміотерапія і опромінення допомагають полегшити біль і поліпшити загальний стан пацієнта.

  Прогноз

  Прогноз безпосередньо залежить від того, на якій стадії раку кишечника було розпочато лікування. Якщо захворювання було діагностовано на ранній стадії, коли пухлина не вийшла за межі слизової оболонки, п’ятирічне виживання після видалення пухлини і проведеного адекватного лікування раку кишечника складає близько 97%. При ураженні всієї стінки кишки без утворення метастазів — близько 60%, при наявності метастазів прогноз різко погіршується, а якщо є віддалені метастази, п’ятирічне виживання становить не більше 35%.

  Профілактика раку кишечника

  Для профілактики раку кишечника необхідні регулярні профілактичні медичні огляди, особливо людям, що входять до групи ризику щодо цього захворювання. Вкрай важлива збалансована дієта, з великим вмістом грубих рослинних волокон і кисломолочних продуктів, і зниженим вмістом тваринних жирів, а також смаженої та копченої їжі. Необхідно стежити за регулярним випорожненням кишечника і своєчасно вживати заходів щодо усунення запорів.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!