Приватні фотографії зі Східного фронту: як німецькі солдати …

Приватні фотографії зі Східного фронту: як німецькі солдати ...

Приватні фотографії зі Східного фронту: як німецькі солдати відобразили війну проти СРСР

Спеціальний випуск «Die Zeit. Geschichte», Приурочений до річниці 22 червня, публікує фрагменти з книги та експозиції Петри Бопп «Чужоземці під прицілом» – фотографії настання в Радянському Союзі, повсякденному житті солдат, смерті і знищення, очима самих скоєному. Представлена ​​панорама війни в форматі туристичного фотозвіт.

Подібні альбоми роками лежали в Німеччині на горищах, у коморах, висувних ящиках – альбоми з фотографіями, що відобразили тат, дідусів, дядьком сучасних німців на війні. Лише кілька років тому їх відкрили як історичне джерело, як документи, що становлять контр-образи до сучасних військовим серіалам.

Приватні зйомки представляють війну «зсередини». Хоча вони ж були і частиною військової пропаганди. Так, Геббельсом був оголошений фотоконкурс «Народне мистецтво». «Нехай ваша фотокамера принесе користь народу», – закликала газета Die Linse (Лінза).

Але солдат, оснащений фотокамерою виявився потрібен не тільки виробникам легендарної «лійки».

Він залишав спогади для завтрашнього дня, які дійсно послужили «німецької спільності» для прояснення свого військового минулого і зміцнення колективної пам’яті. Німецький історик мистецтва Петра Бопп проаналізувала фотографії з понад тисячі приватних альбомів, опублікувавши їх у своїй книзі «Чужоземці під прицілом» (Fremde im Visier). У 2009 р ці фотографії стали предметом пересувної виставки під тією ж назвою.

«Від Дінця до Дону»

4 фотографії з згортка 142 знімків. Вони являють сцени німецького наступу в 1942, типові ситуації руйнування і небезпеки: підбитий літак, велосипеди німецьких військ (ймовірно – після нападу Червоної Армії), взяття в полон радянських солдатів, стрілець вермахту за «роботою». Якість фотографій говорить про те, що їх робили амбітні любителі і професіонали з пропагандистської кампанії.

Ці знімки зустрічаються в незліченних альбомах: безліч організацій вермахту становили подібні архіви, щоб у солдатів, у яких не було фотокамери, теж могли залишитися свої фотографії з війни.

«Щоб це бачив кожен»

Різдво в казармі, повішені «партизани», Уламки бункера – ці фотографії з альбому зв’язківця Фріца Боппа1 представляють під одним корінцем солдатську романтику і жахи війни. У своєму фронтовому листі від 21 вересня 1941 з-під Смоленська він пише: «Вчора близько Рудні. повісили п’ятьох росіян, вони підстрелили одного товариша. Я ходив дивитися.

На більше вільного площать, щоб це бачив кожен росіянин, ми зробили знімок, сподіваюся, добре вийшло».

«Вище руки не піднімаються»

Жінка з підібраною спідницею бреде через річку. Напис на зворотному боці фотографії («Мініпроб. Від Дінця до Дону») Розкриває жах цього зображення: перед тим як пустити військові машини через водойму, німецькі солдати посилали радянських громадян перевірити, чи немає хв на дні.

Це відбувалося за згодою вермахту, який наказував розглядати євреїв і «партизан» як «пошукові прилади». «Щоб обчислити міни, потрібно для задоволення цих цілей скористатися протимінної приладом 42 (євреї або захоплені члени банд, у зв’язці з бороною або валиком)». Три представлені фотографії, що належать невідомому солдату, складають серію «Від Дінця до Дону».

«І євреї там у себе вдома»

Для багатьох солдатів війна була першою і єдиною можливістю «подорожі» в закордонні країни. Їх «знання» про щойно побачене відображає цей розворот альбому Фрідріха Бліку. Це погляд, вишколений нацистською пропагандою, зверху вниз. Ці фотографії представляють євреїв і слов’ян – «недолюдей» в їх «сумній» середовищі.

«Вчора ми розстріляли 30 осіб»

Так пише у вересні 1941 р Фріц Бопп своїй сім’ї. Фотографувати кари було заборонено, проте багато солдати цю заборону порушували. Дана серія представляє кару полоненого (угорі), який спочатку був змушений рити власну могилу (Конфолют Фріц Рінгель, 1943); внизу зліва – повішений «партизан» (Альбом Віллі Вінкель, без дати); внизу праворуч – фото Фріца Рінгель, п’ять чоловік незадовго перед розстрілом (1943).

Запечетлевать трупи німецьких солдатів також було табу. Мабуть, «могила героя» (Угорі ліворуч) повинна була залишитися в пам’яті. Внизу зліва – «Шість товаришів, які загинули від руки мерзенних партизан» (Альбом Георга Меллера, без дати).

Фото справа показує братську могилу радянських солдатів (альбом Ханса Майера, без дати).

«Тут було село Любач»

Залишилися тільки обвуглені головешки. Ймовірно, тут, під готородом Шольц, солдати вермахту провели каральну акцію, знищивши ціле поселення (знімок 1941).

Іншу фотографію на пам’ять – знімок розстріляних партизан – дружина Теодора Гросса, чий альбом тут представлений – вирвала після війни.

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!