Післяпологова депресія: симптоми та лікування

Післяпологова депресія: симптоми та лікування

Післяпологова депресія: симптоми та лікування

Під час пологів вагітна жінка стає пасивною, втрачаючи контроль над ситуацією, що здатне викликати депресію.

Що таке післяродова депресія?

Після народження дитини жінка починає ототожнювати себе зі своєю мамою, з’ясовуючи, як вона виконувала батьківські функції. Під час материнства починає відбуватися реактивація конфліктів, недостатньо добре опрацьованих ще в дитинстві. І тут починають запитувати себе, а не післяродова чи це депресія, необхідно з’ясувати її симптоми.

Від нормальної, іноді виявляється тимчасової пригніченістю, яка часто спостерігається в перших днях після пологів, післяродова депресія має відмінність в більшій глибині, своєю тривалістю, а також порушеною здатністю в даний період що-небудь робити. З часом, звичайно, відбувається плавне згасання головних проявів, і при цьому виникає свого роду тенденція до можливого хронічного перебігу, так як дане захворювання ніяк не признається і не з’являється необхідність у його лікуванні ні у матері, ні у оточуючих її людей, так як, по суті, народження дитини це щаслива подія. Але при цьому необхідно зазначити, що близько 20% через рік з моменту появи дитини на світ все ще перебувають у депресивному стані.

У середньому тільки в 3% випадках даний діагноз встановлюється і вживаються заходи щодо його лікування. Картина даного розладу характеризується такими ж симптомами, як і велика депресія. Необхідно відзначити, що ряд вчених вважають післяпологову депресію одним з варіантів прояву клінічної картини з цілого великого депресивного розладу.

Симптоми післяпологової депресії

При обстеженні найбільш часто виявляються такі симптоми даної депресії: в першу чергу — тривога, яка супроводжується головним болем, серцебиттям, періодичним або постійним відчуттям паніки, а також нав’язливими діями. Також часто зустрічаються випадки, коли є суб’єктивне відчуття смутку й печалі. Для жінки в даний період характерна відсутність сил, підвищена плаксивість, яка може бути викликана практично на порожньому місці. Ночами мучить безсоння, а також притаманне порушення апетиту.

Періодично повторюються докори сумління, які виражаються тільки в одному стані — жінка сприймає себе як погану маму, що підвищує почуттю сорому.

Післяпологова депресія може мати симптоми, які проявляються в типових ознаках: відсутність у матері бажання звернутися за допомогою. Дане поведінка, як правило, пояснюється глибоким почуттям винності, що випробовується при зіткненні з труднощами, які пов’язані з доглядом за своєю дитиною. Більшість матерів вважають, що материнська любов, яка з’явиться після пологів, зможе вирішити проблеми, пов’язані з адаптацією до дитини, а адже насправді процес утворення такого зв’язку безпосередньо залежить від тривалого взаємного контакту. Зрозуміло, у мами з’являється розчарування, що провокує появу почуття винності, яка і лежить в основі депресії.

Необхідно відзначити, що деякі мами вважають, що за свою дитину несе відповідальність тільки вона. Щоденні турботи про дитину вимагають великої кількості не тільки фізичних, а й душевних сил, при цьому викликаючи почуття безпорадності, яке значно посилюється ізольованістю.

До головного симптому післяпологової депресії відноситься висока частота виникнення нападів погіршення настрою, який мають особливо велике значення в період з 3-го по 9-ий місяць після народження. Як правило, через три місяці після пологів найбільш часто зустрічаються такі симптоми як: дратівливість, тривога і пригнічений настрій.

Дані симптоми мають специфіку повторюватися через 3, потім 9 і 15 місяців. Череда симптомів депресії небезпечна тим, що вона супроводжується похмурим баченням свого майбутнього, а також нездатністю здійснювати необхідну повсякденну діяльність.

Лікування прояви післяпологової депресії

Після виявлення післяпологової депресії, коли проявилися її симптоми, необхідно не відкладаючи приступити до лікування цієї недуги. І тут мимоволі виникає питання: «Як швидко усунути післяпологову депресію?» У даному випадку велика роль лягати на соціальні, психологічні, міжособистісні та біологічні чинники в лікуванні. Само післяпологове смуток сильно схоже на симптоми невротичної депресії: дратівливість і втому. Але, щоб усунути післяпологові розлади необхідно діагностувати депресію, так як дане захворювання може прийняти і хронічний вигляд, що допускати в жодному разі не варто.

У жінки буде спостерігатися зниження самооцінки, з’явитися відчуття відчаю, який доповнюється безпорадністю. У мам з низьким рівнем економічного достатку, як правило, післяпологова депресія частіше переходить в хронічну в порівнянні з матерями середнього достатку.

Після пологів настає момент поява малюка, який відбувається одночасно з появою душевного переживання матері, яке проявляє в перших ознаках турботи про своє власну дитину. Післяпологова депресія симптоми, якої мають непостійний характер, може настати несподівано, тому в даний момент для новоспеченої мами необхідна допомога, підвищена увага. Ще в останньому триместрі вагітності у жінки з’являється пасивність і тривожність, яка супроводжується підвищеною чутливістю.

До методів лікування відносяться: психологічна консультація, когнітивно-біхевіоральна терапія, яка налагоджує залежна поведінка на прихильність до дитини, а також при важких випадках — психоаналітична психотерапія.

Найбільш популярним є метод когнітивної терапії. Лікарська терапія складається з антидепресантів, які допомагають послабити симптоми депресії. Обов’язково перед застосуванням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Не варто переживати і розвивати паніку після народження дитини, так як все добре і все вийде!

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!