Менінгіт у дітей

Менінгіт у дітей

Менінгіт у дітей

Менінгіт — надзвичайно небезпечне інфекційне захворювання, від якого частіше страждаю діти, ніж дорослі. Згідно зі статистичними даними, 87% випадків реєстрації менінгіту припадає на пацієнтів віком до п’яти років, що безпосередньо пов’язано з недосконалістю імунної системи — слабким гематоенцефалічний бар’єр, подолати який у повнолітніх бактерії не можуть.

Симптоми та шляхи зараження

Нерідко можна почути, як батьки лають дітей за прогулянки без шапки або спілкування з тваринами, пріпугівая менінгітом. Насправді, найбільш часто в ролі джерела інфекції найбільш часто виступають люди. При досить високому імунному статусі менінгокок не здатний подолати гематоенцефалічний бар’єр і активно розмножується у воротах інфекції — горлі і верхньому піднебінні, викликаючи фарингіт і ангіну.

Тому, сам не підозрюючи, смертельно небезпечною хворобою дитини може заразити дорослий чи інші діти.

Схильність дітей менінгіту пояснюється ще й тим, що малюки нерідко тягнуть до рота все незнайомі речі, на яких також можуть бути присутніми мікроорганізми.

У дітей менінгіт найбільш часто протікає в реактивної, серозної і гнійної формах. Несформована імунна система малюків не здатна протистояти впровадженню та швидкому розмноженню мікроорганізмів, в результаті чого клінічна картина розвивається швидко і стрімко, з’являються не тільки нервові синдроми, а й септицемія. Як правило, при реактивному перебігу піднімається температура, у дитини реєструють неодноразову блювоту, клонико-тонічні судоми.

Стан збудження через кілька годин змінюється сонливістю, сопором і навіть комою.

При менінгококової септицемії спостерігають підвищення температури до 40 градусів, симптоми інтоксикації — висипання на обличчі, крововиливи в шкірі і слизових оболонках, блювоту, зневоднення. Для специфічного менінгококового сепсису у дітей характерно і таке явище, як ДВС-синдром — в кровоносній руслі формуються дрібні численні тромби, які перекривають капіляри і сприяють появі ділянок змертвіння шкіри.

Серозна форма менінгіту найбільш характерна для малюків до року. На тлі підвищення температури, блювоти і судом починають проявлятися яскраві і типові симптоми — утворення припухлості над роднічком, її пульсація. Малюк підтискає ніжки до живота.

Типовим проявом всіх форм менінгіту у дітей вважають позитивну реакцію Лесажа: дитина, піднятий за пахви, зберігає ніжки підтягнутими до живота.

У дітей до п’яти років серед перших симптомів менінгіту відзначають також носові кровотечі, крововиливи в склеру.

Діагностика та лікування менінгіту у дітей

Як правило, типові клінічні ознаки не вважають достатньою підставою для постановки діагнозу, тому проводять поперекову пункцію, мікроскопію ліквору і його посів. Проте, стрімке протікання і значне збільшення обсягу спинномозкової рідини у дітей не дозволяють очікувати результатів лабораторних досліджень. З причини цього лікування починають негайно.

При відсутності адекватного лікування дитина може загинути, тому терапевтичні заходи починає вже приїхав на виклик лікар. Хворому відразу ж після огляду внутрішньом’язово вводиться антибіотик пеніцилінового або тетрациклінового ряду згідно з віком і вагою. У напрямку до інфекційної клініки медик швидкої допомоги вказує дозу і час введення.

Терапія триває в лікарні — обраний антибіотик вводиться через кожні три-чотири години, без усіляких перерв. Тривалість антибіотикотерапії — 5-10 діб. Паралельно виявляється симптоматична терапія — при набряку мозку на голову прикладають грілку з льодом, внутрішньовенно вводять розчини Рінгера-Лока, плазмозамінники, глюкозу, одночасно призначаючи хворій дитині фуросемід.

При септицемії вдаються до внутрішньовенного введення глюкокортикостероїдів і навіть антибіотиків. Можуть використовуватися також протисудомні і заспокійливі засоби.

Профілактика менінгіту в дитячих установах

Спалахи менінгіту в дитячих садах спостерігають приблизно через кожні десять років незалежно від розташування. Протиепідемічні заходи при цьому мають колосальне значення. В першу чергу, у всьому населеному пункті оголошується карантин на 10 днів, причому всі дитячі установи, аж до гуртків та секцій закриваються.

Людей, які контактували з хворим малюком, обов’язково перевіряють серологічно на носійство інфекції, при виявленні таких направляють в інфекційну лікарню. Інших вимушено вакцинують.

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!