Лікування гіпертонічної хвороби

Лікування гіпертонічної хвороби

Лікування гіпертонічної хвороби

Гіпертонічна хвороба (Есенціальна, первинна гіпертензія) -захворювання, провідною ознакою якого є артеріальна гіпертензія, не пов’язана з якою-небудь відомою причиною.

ЕТІОЛОГІЯ

1. Екзогенні фактори ризику:

 • психічне напруження,
 • нікотинова інтоксикація,
 • алкогольна інтоксикація,
 • зловживання NaCl,
 • гіподинамія,
 • переїдання.
 • 2. Ендогенні фактори ризику:

 • спадковість (якщо 2 батьків, то ризик 50%),
 • ПАТОГЕНЕЗ

  В даний час добре відомі гемодинамічні зрушення АД при ГБ:

  1) У початкових стадіях збільшується хвилинний обсяг або серцевий викид, а загальний периферичний опір залишається на колишньому рівні; звідси відбувається збільшення артеріального тиску. Такий тип зміни гемодинаміки носить назву гиперкинетического.

  2) У подальшому все більшого значення набуває підвищення загального периферичного опору, а серцевий викид залишається нормальним — еукінетіческій тип.

  3) Надалі, в далеко зайшла стадії, відбувається різке збільшення периферичного опору на тлі зменшеного серцевого викиду. Цей тип називається гипокинетическим.

  Обмін і екскреція катехоламінів в крові у хворих ГБ залишаються в нормі або трохи підвищені, є порушення їх депонування. Симпатичні нервові закінчення мають потовщення з депо норадреналіну. Якщо волокно порушувати, звільняється при цьому норадреналін збуджує альфа-рецептори, підвищуючи симпатичну активність відповідної системи.

  Особливо багато забезпечені альфа-рецепторами артеріоли і венули. Механізм інактивації в нормі складається з:

  а) 1О% руйнується за допомогою ферменту оксіметілтрансферази;

  б) зворотний транспорт через мембрану.

  У патології виділення медіатора залишається в нормі, при порушенні його депонування катехоламіни діють на рівні рецепторів більш тривалий час і викликають більш тривалі гіпертензивні реакції. Підвищується активність симпатичної нервової системи, більш тривалий вплив катехоламінів на рівні венул призводить до посилення венозного повернення до серця (спазм венул), посилюється робота серця, отже, збільшується і його хвилинний обсяг. Норадреналін діє одночасно і на альфа-рецептори артеріол, збільшуючи тим самим загальний периферичний опір.

  Альфа-рецепторами багато забезпечені і ниркові судини, внаслідок їх спазму з наступною ішемією нирки збуджуються рецептори юкстагломерулярного апарату, клітини якого виробляють ренін. Наслідком цього є підвищення рівня реніну в крові. Сам ренін гормонально мало активний, але через системи ангіотензину призводить до:

  1) Підвищенню тонусу артеріол (сильніше і довше норадреналіну).

  2) Збільшенню роботи серця (кількість ангіотензину II знижується при кардіогенному колапсі).

  3) стимулювання. симпатичної активності.

  4) Ангіотензин II є одним з найпотужніших стимуляторів виділення альдостерону.

  Далі включається механізм ренін-альдостерон, принаймні чого відбувається велика перебудова: альдостерон посилює зворотне всмоктування натрію і води в ниркових канальцях, відбувається пасивне внутрішньоклітинний збільшення вмісту натрію і води. Внутрішньоклітинне збільшення вмісту натрію і води відбувається також і в стінках судин, в результаті чого судинна стінка набухає (набрякає), просвіт її звужується і збільшується реактивність на вазоактивні речовини, зокрема, до норадреналіну, в результаті чого приєднується спазм судин, що в комплексі призводить до різкого збільшення периферичного опору. Підвищується активність, і посилено виділяється антидіуретичний гормон, під впливом якого ще більше збільшується реабсорбція натрію і води, збільшується об’єм циркулюючої крові (ОЦК), посилюється хвилинний об’єм серця.

  Природні гіпотензивні (депресорні) захисні системи:

  а) Система барорецепторів (реагує на розтяг при збільшенні АТ) в каротидному синусі і в дузі аорти. При ГБ відбувається перебудова барорецепторів на новий, більш високий критичний рівень артеріального тиску, при якому вони спрацьовують, тобто знижується їх чутливість до підвищення артеріального тиску. З цим також, можливо, пов’язано підвищення активності антидіуретичного гормону.

  б) Система кінінів та простагландинів (особливо простагландинів «А» і «Е», які виробляються в інтерстиціальній тканині нирок). У нормі при підвищенні АТ вище критичного рівня посилюється вироблення кінінів та простагландинів і спрацьовують барорецептори дуги аорти і синокаротидной зони, в результаті чого тиск швидко нормалізується. При ГБ цей захисний механізм порушений. Дія кінінів та простагландинів: посилення ниркового кровотоку, посилення діурезу, посилення натрій-урізу. Отже, вони є ідеальними салуретиками.

  У міру прогресування захворювання ці захисні системи виснажуються, натрій затримується в організмі, що в кінцевому підсумку веде до підвищення тиску.

  Крім загальноприйнятої, існують ще дві теорії етіопатогенезу гіпертонічної хвороби:

  1) Мозаїчна теорія Пейджа, згідно з якою один етіопатогенетичний фактор не може викликати ГБ, важлива тільки сукупність факторів.

  2) Теорія мембранної патології: в основі ГБ лежить порушення проникності клітинних мембран для натрію. Є припущення, що успадковується і цей тип мембранної патології.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!