Гострий бронхіт з явищами обструкції

Гострий бронхіт з явищами обструкції

Гострий бронхіт з явищами обструкції

Гострий бронхіт — запалення бронхів — рідко буває у дітей як самостійне захворювання. Найчастіше він виникає одночасно або як ускладнення при ураженні носоглотки, гортані, трахеї.

Етіологія, патогенез

Причинами гострого бронхіту з явищами обструкції в основному є різні групи вірусів — аденовіруси парагрип-позні, респіраторно-синцитіальних та грипу. У дітей раннього віку бронхіт може протікати і при інших інфекціях (кору, кашлюку, тифо-паратифозної та ін.). У патогенезі обструктивного бронхіту головну роль грає звуження або оклюзія дихальних шляхів. У дітей, особливо раннього віку, звуження дихальних шляхів обумовлено набряком слизової оболонки і виділенням секрету в просвіт бронхів.

Другим механізмом розвитку обструкції є бронхоспазм.

Клінічна картина

Початок захворювання бронхітом виникає в ранні терміни гострого респіраторного захворювання і проявляється кашлем, спочатку сухим, потім вологим. На відміну від простого гострого бронхіту при обструктивному в клінічній картині переважають симптоми дихальної недостатності, ціаноз, задишка, свистяче дихання, участь допоміжної мускулатури в акті дихання, втягнення податливих місць грудної клітки при вдиху. При аускультації вислуховуються різнокаліберні сухі і вологі хрипи з обох сторін, які іноді чути на відстані і можуть визначатися паль-паторно. Дитина неспокійна, загальний стан порушено.

Температура тіла може підвищуватися незначно.

У дітей перших двох років життя обструктивний бронхіт протікає у вигляді бронхіоліту за рахунок швидкого залучення в процес бронхіол і дрібних бронхів. У цих випадках раптово або поступово при гострих респіраторних інфекціях стан дитини швидко погіршується (іноді протягом доби), стає млявим, знижується апетит, з’являється кашель, наростає задишка з утрудненим диханням, втягнення податливих місць грудини, роздуванням крил носа. Яскраво виражені і інші ознаки дихальної недостатності — блідість, ціаноз носогубного трикутника або генералізована тахікардія.

Іноді при вираженій задишці і поверхневому диханні хрипи не вислуховуються. Можуть з’являтися періоди апное. Виражена задишка призводить до ексікозу.

Температура тіла частіше невисока, але іноді з перших годин при наростанні обструктивного синдрому відзначається гіпертермія, погано піддається лікуванню. Грудна клітка роздута, збільшена в обсязі, перкуторно над нею визначається коробковий звук, при аускультації — велика кількість сухих, вологих і крепитирующих хрипів. Тони серця кілька приглушені.

Диференціальна діагностика

Диференціальну діагностику гострого обструктивного бронхіту і бронхіоліту слід проводити з гострою пневмонією.

Невідкладна допомога

Укласти в ліжко з піднятим головним кінцем.

Забезпечити доступ свіжого прохолодного повітря.

Дати всередину відхаркувальні засоби, що володіють ефектом розрідження і розчинення слизу (бронхолитин, АЦЦ, мікстуру з коренем алтея, пертуссин та ін.).

Лужне пиття (молоко з боржомі, 2% -ним розчином питної соди), лужні інгаляції або з протеолітичними ферментами (0,1% -ний хімопсін, 0,1% -ний трипсин, 0,5% -ний панкреатин, 10% — ний ацетилцистеин, 3% -ний гідрокарбонат натрію). На інгаляцію використовувати 4—5 мл протеолітичної суміші.

Для поліпшення дренажної функції міняти положення тіла дитини в ліжку, проводити масаж і обережне биття і здавлювання грудної клітки під час вдиху.

При гіпертермії проводити протівогіпертерміческую терапію (парацетамол всередину, літична суміш внутрішньом’язово (50% -ний розчин анальгіну 0,1 мл на рік життя, 2% -ний розчин димедролу (0,1—1,0), фізичне охолодження (холод на великі судини, оцтові обгортання, обтирання спиртом).

При наявності задишки, бронхоспазму ввести внутрішньом’язово спазмолітики (но-шпа, папаверин), всередину — солутан.

Проводити відволікаючі процедури — гірчичники на грудну клітку і до ніг на литкові м’язи, озокеритові «чобітки».

Діти до двох років життя при гострих бронхітах, бронхиолитах, що супроводжуються обструкцією, підлягають госпіталізації в дитяче відділення стаціонару.

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!