Чому виникає поліп в матці, і як лікувати це захворювання?

Чому виникає поліп в матці, і як лікувати це захворювання?

Чому виникає поліп в матці, і як лікувати це захворювання?

Така патологія, як матковий поліп, являє собою доброякісне новоутворення, яке утворюється з внутрішньої слизової оболонки матки. Дане захворювання відноситься до передракових станів, оскільки за наявності певних умов поліпи в матці можуть озлокачествляться.

Згідно з даними статистики, такі патологічні утворення в матці складають до 10% всіх гінекологічних захворювань. Тому стає актуальним питання, що таке поліпи, які їхні причини, симптоми, і яке лікування необхідно в цьому випадку.

Як виглядають поліпозні освіти матки?

Зовні такі утворення являють собою округлі вирости на ніжці. Розміри їх можуть варіюватися від декількох міліметрів до декількох сантиметрів, поліпи матки можуть бути як поодинокими, так і множинними.

Найбільш часто вони розташовуються в порожнині матки і на її шийці. На фото показано, як виглядає поліп матки.

На фото поліп і послідовність його ендоскопічного видалення

Чому виникають маткові поліпи?

Основною причиною виникнення даної патології є гормональний дисбаланс, який призводить до розвитку гіпертрофічних процесів в ендометрії. Найчастіше при цьому спостерігається підвищений вміст жіночих статевих гормонів, естрогенів. Інші гормональні причини — це захворювання щитовидної залози, гіпофіза. Досить часто поліп тіла матки зустрічається при захворюваннях яєчників, оскільки в цьому випадку відбувається порушення балансу жіночих статевих гормонів (естрогену і прогестерону).

Також виникненню захворювання можуть сприяти різні запальні жіночі хвороби, травматизація матки після абортів і інших гінекологічних операцій. Особлива роль у розвитку поліпів відводиться наявності ендометріозу, для якого, крім наявності гіпертрофічних процесів в ендометрії, характерна зміна рівня естрогену.

Викликати утворення поліпа на стінці матки може прийом гормональних препаратів, зокрема, контрацептивів. Також причиною може стати прийом Тамоксифену, препарату, який використовується для лікування пухлин.

Які типи поліпів матки існують?

Перш за все, виділяють поліпи, розташовані безпосередньо в порожнині матки і поліпи шийки матки. За типом будови розрізняють поліпи на тонкій ніжці і на широкій. Це має значення для вибору методу оперативного видалення новоутворення.

Також виділяються види поліпів в залежності від їх клітинної структури:

 1. Залізисті, виникають в основному у молодих пацієнток, у яких спостерігається гіперплазія ендометрію
 2. Залозисто-фіброзні, змішаного типу, містять елементи сполучної тканини і клітини залоз
 3. Фіброзні, включають в себе клітини сполучної тканини, частіше зустрічаються у пацієнток в період пременопаузи
 • Аденоматозні, вони найбільш схильні до малігнізації
 • Плацентарні внутрішньоматкові поліпи — це ті, які виникають на місці щільного збільшення ділянки плаценти.
 • Як виявляються поліпи порожнини матки?

  Досить часто поліп матки, особливо маленьких розмірів, може протікати безсимптомно і виявлятися лише на ультразвуковому дослідженні. При збільшенні його розміру з’являються характерні симптоми:

  1. Зміна характеру менструальних кровотеч, місячні стають більш тривалими і рясними. Це пов’язано з тим, що під час менструації відторгається функціональний шар ендометрія пошкоджує поліп, і при цьому посилюється кровотеча.
  2. Поява незначних кров’янистих виділень після менструації.

  Після закінчення менструації внутрішньоматковий поліп може ще якийсь час виділяти кров, що згорнулася кров забарвлює виділення в коричневий колір.

 • Міжменструальні кров’янисті виділення. Вони можуть виникати після інтенсивного статевого акту через травматизації поліпа.
 • Посилення слизових виділень з піхви. Це характерно для залізистих і залозисто-фіброзних поліпів.
 • Болі в нижній частині живота. Такі ознаки характерні для утворень великих розмірів. Біль може посилюватися під час місячних.
 • Безпліддя.
 • Це досить частий симптом, оскільки поліпи матки заважають прикріпитися заплідненої яйцеклітини або ж закривають вхід в маткові труби. Крім того, дисгормональні порушення, які викликали виникнення поліпа, також служать причиною безпліддя.

  Радимо так само подивитися це відео:

  Методи діагностики даної патології

  Найбільш доступним методом діагностики є ультразвукове дослідження. Воно проводиться піхвовим і абдомінальним датчиками. При обстеженні вагінальним способом, датчик вводиться через піхву. Такий спосіб дозволяє виявити утворення в порожнині матки і на її шийці.

  За допомогою ультразвуку можна виявити поліпи матки від одного сантиметра, деякі апарати дозволяють визначити новоутворення розмірів від півтора сантиметрів, в цьому випадку грають роль також професійні якості лікаря. Також в процесі УЗД можна запідозрити наявність злоякісного новоутворення за ступенем його збільшення до стінок органу.

  Якщо на УЗД виявлено поліп в матці, що робити далі? Наступним етапом діагностики є гістероскопія. Це мала гінекологічна операція, яка дає можливість визначити клітинну структуру поліпа і одномоментно його видалити.

  Дослідження проводиться за допомогою спеціального приладу — гистероскопа, що дозволяє візуально визначити наявність поліпозного освіти, її розмір, місце розташування, наявність змін тканин навколо місця його прикріплення. Після видалення поліпа або його частини (біопсії) проводиться гістологічне дослідження тканини з визначенням клітинного типу новоутворення.

  У деяких випадках може бути рекомендовано проведення КТГ або МРТ органів малого таза. Ці дослідження проводяться, якщо має місце підозра на малигнизацию процесу. При проведенні діагностики можна виявити ступінь проростання новоутворення в здорові тканини, наявність метастазів на матці та інших органах, включаючи віддалені.

  Методи лікування поліпа матки

  Основноелеченіе поліпа — це його хірургічне видалення. Виділяють кілька типів операцій по резекції поліпа матки:

  1. Видалення за допомогою вискоблювання порожнини матки
  2. Проведення гістероскопії і подальше видалення внутрішньоматкового освіти
  3. Абляція ендометрію.

  Перший метод лікування за допомогою вискоблювання порожнини матки є досить травматичним. Він аналогічний проведенню медичного хірургічного аборту, тому чреватий поруч ускладнень у вигляді перфорації матки, видалення базального шару ендометрію, розвитком септичних ускладнень, маткових кровотеч.

  Тому найчастіше поліпи матки видаляються за допомогою гістероскопії. Як вона проводиться і, що це таке? Дана методика найменш травматична і дозволяє уникнути багатьох ускладнень.

  Операція проводиться під легким наркозом, її тривалість становить до 15-ти хвилин. Маніпуляцію рекомендують проводити на 3-4-й день після місячних, оскільки в ці дні слизова матки тонка, і новоутворення стає чітко видним.

  Оперативне втручання проводиться під контролем гістероскопа. На першому етапі гінеколог-хірург проводить огляд порожнини матки, а вже потім приступає безпосередньо до видалення новоутворення. При цьому виконується перерізання хірургічної петлею ніжки поліпа, і місце його прикріплення припікає.

  Другий варіант — ніжка поліпа відкручується, а потім цю ділянку вискоблюється кюреткой до базального шару.

  Метод абляції використовується досить рідко. Полягає він у повному видаленні ендометрію. Він проводиться жінкам, у яких діагностовано множинні поліпи в матці, і є ускладнення у вигляді маткових рецидивуючих кровотеч.

  Оскільки після проведення абляції вагітність виключається, методика може бути рекомендована пацієнткам, які не планують народжувати.

  Профілактика рецидивів освіти поліпа

  На жаль, у ряді випадків може спостерігатися повторне виникнення поліпа матки. Для попередження цього рекомендують проведення низки профілактичних заходів. Перш за все, це заходи, спрямовані на усунення причин, що викликали захворювання.

  При наявності порушення балансу статевих гормонів призначають гормональну корекцію за допомогою лікарських препаратів. Оскільки поліп матки часто виникає на тлі запальних гінекологічних захворювань, необхідно їх своєчасне лікування із застосуванням антибіотиків та протизапальних препаратів.

  Однією з причин виникнення запальних процесів в матці є інфекції, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, уреаплазмоз, трихомоніаз, мікоплазмоз та інші). Тому важлива роль відводиться профілактиці зараження цими інфекціями. Вона полягають у наявності одного статевого партнера і своєчасній діагностиці захворювання.

  Оскільки травми матки також можуть стати причиною поліпів, рекомендується уникати штучного переривання вагітності хірургічним шляхом. Велике значення має в цьому випадку вибір адекватного методу контрацепції.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!