Алкоголь при вагітності

Алкоголь при вагітності

Алкоголь при вагітності

Алкогольний синдром плода (або фетальний алкогольний синдром) має катастрофічні наслідки для дітей та їх батьків, але його цілком можна запобігти. Спровокувати у своєї дитини алкогольний синдром плода — по суті не що інше, як жорстоке поводження, наслідки якого залишаться на все життя.

Діти, народжені з АСП, як правило, мають зріст і вагу нижче середнього. Зазвичай для них характерні:

 • розмір голови нижче середнього;
 • деформовані риси обличчя;
 • аномалії суглобів і кінцівок;
 • проблеми з координацією рухів;
 • складнощі з навчанням;
 • коротка пам’ять.
 • Жертви алкогольного синдрому часто страждають від порушень психіки, мають труднощі в школі, демонструють неналежну сексуальну поведінку, мають проблеми з законом, зловживають алкоголем і наркотиками, не можуть піклуватися про себе і своїх дітей.

  Але в яких же випадках виникає ризик АСП?

  Чи дозволено взагалі вагітній жінці вживати алкоголь?

  Почнемо з того, що якщо ви пили алкоголь на перших тижнях вагітності, коли ще не знали, що ви в положенні, — не потрібно впадати в паніку. Якщо ви відразу ж припиніть споживання спиртного або знизите його до рідкісних випадків, з вашою дитиною все буде в порядку. На його здоров’я це не відіб’ється.

  Це ж стосується і тих, хто пив алкоголь перед зачаттям дитини.

  Чи можна пити алкоголь під час вагітності?

  Аналітики розходяться в думці. Звичайно, більшість лікарів по всьому світу скажуть вам, що краще не ризикувати і зовсім виключити вживання спиртного на час вагітності та годування груддю або знизити його до мінімуму. Проте, існують і інші думки.

  Так, в США було проведено масштабне дослідження за участю 400 тисяч жінок, що вживали алкоголь під час вагітності. Коли споживання споживання спиртного було нижче 2,5 порцій на тиждень, дослідники не зафіксували жодного випадку алкогольного синдрому плода і не виявили ніякого шкідливого впливу на дітей. Тобто шкідливий вплив алкоголю на вагітність відсутнє. За підсумками огляду декількох досліджень було встановлено, що алкогольний синдром плода зустрічається тільки в сім’ях алкоголіків.

  Було доведено, що немає ніякого ризику для дитини, якщо вагітна жінка споживає не більше однієї порції в день. Ще одне дослідження у восьми європейських країнах також показало, що вживання не більше однієї порції алкоголю на добу під час вагітності не робить ніякого впливу на розвиток плода.

  У нормативних документах Королівського коледжу акушерства і гінекології жінкам рекомендовано "з обережністю ставитися до вживання алкоголю під час вагітності" і в якості прийнятною дози фігурують два напою пару раз на тиждень. Ці висновки базуються на результатах досліджень Інституту медицини Національної академії наук, авторитетної наукової інстанції в США.

  Таким чином, констатується, що негативні ефекти безпосередньо пов’язані з вживанням значних доз алкоголю за один раз, і, як наслідок, з підвищеним вмістом алкоголю в крові. Тобто під час вагітності дуже важливо не пити більше однієї порції за день. Гарвардська Організація з контролю жіночого здоров’я підкреслює, що одна порція — це 0,35 л пива, 0,15 л вина або 0,044 л лікеру або інших міцних спиртних напоїв.

  У той же час доведено, що зловживання спиртним, особливо вживання більше п’яти порцій на добу, може порушувати нормальний розвиток нервової системи дитини і викликати інші відхилення.

  Позитивно вплив алкоголю на вагітність 

  У той же час існують докази, що помірне вживання спиртного під час вагітності може бути навіть корисним для дітей. Дослідження 12495 трирічних дітей показало, що діти, матері яких іноді дозволяли собі вживати алкоголь, коли були в положенні, менше страждали від емоційних проблем і розладів поведінки, а також легше знаходили спільну мову з однолітками — в порівнянні з дітьми, матері яких під час вагітності повністю утримувалися від алкоголю або, навпаки, зловживали спиртним.

  У цій роботі використовувалися дані загальнонаціональної репрезентативної вибірки дітей, які народилися у Великобританії, і результати іншого дослідження, приуроченого до початку нового тисячоліття, — проекту зі спостереження здоров’я дітей, народжених між 2000 і 2002 роках в Англії, Північної Ірландії, Шотландії та Уельсі.

  Більшість медичних підручників з акушерства (які засновують свою позицію на наукових даних замість спекуляцій чи ідеології) допускають невеликий рівень вживання спиртного вагітними жінками. Близько третини підручників взагалі не стосуються даного питання. Менша частина підручників виходить за рамки наукових медичних доказів, щоб рекомендувати нульове споживання алкоголю під час вагітності.

  Що ж робити вагітній жінці?

  Варто відзначити кілька важливих моментів.

  • Оскільки неможливо довести зворотне, прихильники тверезості завжди можуть сказати, що "безпечні рамки вживання алкоголю не встановлені".
  • Поки немає доказів, що вживання вагітною жінкою алкоголю в помірній кількості (не більше однієї порції пива, вина або міцних спиртних напоїв) викликало фетальний алкогольний синдром (ФАС) хоча б у однієї дитини або заподіяло йому якийсь інший шкоду. 
  • Жінки, які вибирають для себе пити спиртне в помірних кількостях під час вагітності, можуть заспокоїти себе тим, що їх рішення знаходиться у відповідності з науковими даними.
 • З іншого боку, завжди існує ймовірність того, що будуть знайдені поки невідомі докази того, що легке або помірне вживання алкоголю під час вагітності все ж може завдати шкоди дитині.
 • З урахуванням такої ймовірності, навіть якщо вона дуже маленька, найбезпечніший вибір для майбутньої матері — утримуватися від алкоголю.
 • Жінки, які вагітні або планують завагітніти, повинні обговорити це питання зі своїм лікарем.
 • Без паніки!

   

  Важливо сказати, що немає ніякого наукового обгрунтування для тієї повсюдної істерії, яка пронизує дискусії на тему фетального алкогольного синдрому. Багато людей помилково вважають, що навіть один стакан вина під час вагітності може призвести до ФАС. Якби це було так, то більшість населення десятків країн по всьому світу страждало б від його наслідків!

  З урахуванням, що питання впливу алкоголю на плід вивчений не до кінця, від спиртного під час вагітності краще утриматися.

  Деякі вагітні жінки приходять у відчай і починають панікувати, усвідомивши що вони випадково з’їли салат, в соусі для якого був винний оцет. Вони бояться, що їхні діти будуть страждати алкогольним синдромом плоду. Звичайно, винний оцет, будучи всього лише оцтом, не містить алкоголю.

  Насправді немає ніяких свідоцтв того, що легке вживання спиртного може викликати АСП. Ця проблема загрожує часто і багато п’є жінкам (найчастіше це алкоголіки), які споживають кінські дози спиртного щодня протягом всієї вагітності.

  У той же час від істерії навколо даної теми є шкода. Так, у ЗМІ провінції Квебек запустили кампанію зі слоганом  "Одна доза алкоголю може нашкодити плоду". Після цього величезна кількість жінок, які під час вагітності один раз випили келих вина (часто перш, ніж дізналися, що вони в положенні), почали вимагати аборт.

  Якщо ви на ранніх термінах вагітності приймали помірні дози алкоголю, то шкода дитині це не принесе, але в майбутньому намагайтеся бути уважнішими.

  При підготовці статті використані матеріали з ресурсів:

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!